Logo Loading

KDTP ‘Toplumda Kadın’ Konulu Paneli Düzenledi

KDTP ‘Toplumda Kadın’ Konulu Paneli Düzenledi

Kosova Demokratik Türk Partisi –KDTP Prizren Şubesi Kadın Kolları, 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü vesilesiyle Prizren’de “Toplumda Kadın” konulu panelini düzenledi. Kadınların “Toplumda Kadın” konulu panele ilgisi yoğundu.

Panele katılanları selamlayan KDTP Prizren Şubesi Kadın Kolları Fidan Brina Jılta, kısa çizgilerde uluslararası kadınlar günü tarihçesinden ve geçmişten günümüze kadar kadınların toplumdaki konumundan konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç selamlama konuşmasına kadınlara günlerini kutlayarak başladı. Önemli ve özel günlerin ilgi ve heyecanın doruğa çıktığı günleri teşkil ettiğini söyleyen Büyükelçi Kılıç, insanlar elde ettiklerinin ne kadar kıymetli olduklarını fark ettiklerini ve sorunların çözülmesi için neler yapılması gereği üzerinde durduklarını belirtti. Ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden birinin kadınlara verilen önem olduğunu söyleyen Büyükelçi Kılıç, güçlü toplumların güçlü kadınlarla mümkün olduğunu vurguladı. Türkiye’nin kadınlara verdiği önemden örnekler veren Büyükelçi Kılıç, Kosova’da da bu yönde yapılanlarla yakından ilgilendiğini ve Türkiye’nin bu yönde de desteklerinin devam edeceğini bildirdi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, kadınların başarılı olması toplumu güçlendirdiğini ve birlik-beraberlik içerisinde olmaya sürüklediğini belirtti. Kadının Türk Toplumunda ayrı bir yeri ve önemi olduğuna işaret eden Yağcılar, bu alanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışmalarının örnek olduğunu söyledi. Kosova Türk Toplumunda da kadınların başarılı çalışmalarıyla toplumun gelişimine katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceği inancını ifade eden Mahir Yağcılar, konuşmasını tüm kadınların 8 Mart Kadınlar Günü nü kutlayarak tamamladık.

Selamlama konuşmalarından sonra “Toplumda Kadın” konulu panelde panelistler merhum olan kadın aydınlarımızı anarak ve onlara saygılarını ileterek konuşmalarına başladı.

Filoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Nuran Malta Muhaxheri, Türk Edebiyatında geçmişten günümüze kadar kadının yerinden konuştu. Muhaxheri tebliğinde örnekler vererek edebiyatımızda kadın konusuna nasıl yaklaşıldığına ve nasıl yansıtıldığına ışık tuttu.
KDTP Milletvekili Müferra Şinik tebliğinde Kosova’da Türk kadınlarının konumu ve toplumsal ve siyasal hayata katılımından konuştu. Kosova genelinde hala ataerkil bir toplumun gözlendiğine işaret eden Şinik, Kosova Meclisi’nde pozitif ayrımcılık sayesinde kadınların 1/3 oranında temsili sağlandığına vurgu yaptı. Kadınların başarılı çalışmaları sayesinde bunun ters bir duruma gelmesi ve mecliste 3 milletvekilinden 2’sinin kadın biri erkek olacağı ümidini ifade eden Milletvekili Şinik, örneklerle ve rakamlarla kadınların kurum ve kuruluşlarda temsilinden geniş bilgi verdi. Kadının toplumda hak ettiği yeri alması için hala çok çaba harcaması gereğine işaret eden Şinik, Türk kadınların son dönemlerde toplumsal ve siyasi hayatına katılımında artış gözlendiğine dikkati çekti.

Panelistlerin konuşmalarından sonra hazır bulunanlar panelistlere soru sorma fırsatını buldu.

Panel, kokteyle son buldu. /kosovahaber.net