Logo Loading

KDTP Yetkilileri Ankara’da Üst Düzey Yetkililerle Görüştü

KDTP Yetkilileri Ankara’da Üst Düzey Yetkililerle Görüştü

AK Parti Olağanüstü Kongresi’ne katılan Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP milletvekilleri Mahir Yağcılar ve Müferra Şinik, Ankara’da bir dizi görüşmeler de gerçekleştirdiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeni görevini kutlayan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve KDTP Milletvekili Müferra Şinik’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’ya Türkiye desteğinin artarak devam edeceğini söyledi.

Balkan ülkeleri temsilcileriyle birlikte KDTP yetkilileri AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşmek ve yeni görevlerini kutlamak fırsatı buldular.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Ziyaret Edildi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı diğer Balkan ülkeleri temsilcileriyle ziyaret eden yetkililer Kosova ile ilişkileri de değerlendirmek fırsatı buldular.

Kosova’daki durumla ilgili geniş bilgi veren KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, seçimlerden sonra yapılan çalışmalardan da konuştu.

Balkan ülkelerinde şartlar ve ihtiyaçların fark arz ettiğine dikkati çeken Müferra Şinik, kurum yetkilileriyle işbirliğin ayrı ayrı ülke bazında görüşülmesi gereğine işaret etti. Kosova’dan Türkiye’ye burslu alınan öğrenci sayısından memnuniyetsizliğini dile getiren Şinik, lise öğrenimlerini Türkçe tamamlayanlara pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.

Kosova’dan Türkiye’ye gelenlerden sadece 17%-sinin mezun olduğunu, mezun olanlardan 70%-nin ise öğrenimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’de kaldığını vurgulayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri, amaçlarının çalışmalarda berim oranını artırmak olduğunu belirttiler.

KDTP Milletvekili Şinik yüksek öğrenim sözkonusu olunca Balkanlarda bir ülkede Balkanlı öğrencilerin Türk dilinde burslu öğrenimini sürdürebilecek bir üniversitenin açılması önerisinde bulundu.

Mahir Yağcılar ise Kosova’ya ayrılan kontenjandan boş kalan yerlere yine Kosovalı öğrencilerin alınması önerisinde bulundu.

AK Parti Kadın Kolları İle İlişkiler Artacak

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Dış İlişkiler Başkanı Meryem Göka ile görüşen KDTP Milletvekili Müferra Şinik, ikili ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü.

Balkan Türk Kadını konulu bir sempozyumun düzenlenmesi konusunda uzlaşan yetkililer, karşılıklı ziyaretlerin de düzenlenmesi için hazırlık ifade ettiler.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Dış İlişkiler Başkanı Meryem Göka, Kosova’da Türk kadınlarını her alanda destekleme hazırlığını gösterdi.