Logo Loading

KDTP’den Muja’ya Güçlü Destek

KDTP, dün akşam üye ve sempatizanlara verdiği akşam yemeğinde bir kez daha 1 Aralık tarihinde düzenlenecek ikinci tur seçimlerinde PDK Prizren belediye başkan adayı Ramadan Muja’nın desteklenmesi çağrısında bulundu.

Bine yakın üye ve sempatizanın katıldığı akşam yemeğinde, KDTP yetkilileri yanı sıra PDK Başkan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Prizren belediye başkan adayı Ramadan Muja ve PDK PZ şubesi yönetimi ve Boşnak milletvekili Hamza Bale de katıldı.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, parti olarak Türklerin lideri olmaya devam ettiklerini ve verilen vaatleri bir bir yerine getirmeye devam ettiklerini belirtti. Ramadan Muja’nın desteklenmesiyle Prizren’de  Türk Topluluğun haklarının daha güçlü savunulacağını belirten Yağcılar, PDK adayı Ramadan Muja’nın desteklenmesini istedi. Türkçe kimlikleri tarihçesinden geniş bilgi veren Yağcılar, 2000 yılından bu yana kimlik mücadelesinden vazgeçilmediğini ve 9 Aralık’ta verilen vaatlerin yerine geleceğini vurguladı. KDTP’nin verdiği sözlerinin arkasında durduğuna işaret eden Mahir Yağcılar,  bundan sonra da halkın desteğine layık bir şekilde çabaların devam edeceğini ifade etti.

PDK’nın yeniden desteklenmesine açıklık getiren Yağcılar, PDK’nın verilen vaatlerin çoğunu yerine getirdiğini vurguladı.

Türkiye ile ilişkilerde Türk toplumunun oynadığı önemli role de dikkat çeken Yağcılar, Kosova’da en büyük yatırımcıların bu sayede Türkiye’den geldiğini vurguladı.

Toplantıya katılamayan Başbakan Hashim Thaçi’nin selamlarını ileten PDK Başkan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Türk Toplumu ve Prizren’in  her zaman Başbakan’ın kalbinde ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Prizren’de 3 dilin uyumlu bir şekilde kullanıldığına dikkati çeken Hoxhaj, bu çok etnili yapının korunmasında Türklerin ve Prizren’in önemine vurgu yaparken yaşatılmasının önemine işaret etti. Kosova’da en iyi partilerden biri olarak değerlendirdiği  KDTP’nin her zaman, özellikle de bağımsızlık sürecinde ayrı bir katkısı olduğunu belirten Hoxhaj; bağımsızlık sürecinde Türkiye’nin de dost ülke olarak desteğine vurgu yaptı. Ramadan Muja’nın desteklenmesini isteyen Hoxhaj, Muja’yı Prizren’de 17 partinin desteklediğini vurguladı.

Hoxhaj konuşmasına şöyle devam etti:

“1 Aralık’ta desteklediğiniz adayın seçilmesiyle ilk bayramınızı yasayacaksınız. 9 Aralık tarihnde ise  sizler ikinci bayramınızı kutlayacaksınız. Çünkü ilk kez Prizren’de Başbakan Hashim Thaçi’nin size ve Başbakan Erdoğan’a verdiği sözü yerine gelecek ve Türkçe kimlik kartları tüm vatandaşlara verilecek.”

Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, KDTP ve Türk toplumuyla her zaman iyi işbirliğinden söz ederken koalisyonda sorun yaşanmadığını ve ileride de yaşanmayacağını vurguladı.

Avrupai bir Prizren için geniş bir koalisyon kurulduğunu belirten Muja, bu koalisyonun 6 yıldır sürdürüldüğüne ve devam edeceğine işaret etti. Daha iyi bir Prizren için çabaların devam edeceğini belirten Muja, Balkanların en güzel şehri Prizren’in ileride de değerlerinin korunacağını ve Kosova’da örnek olmaya devam edeceğini vurguladı.

KDTP Prizren Şubesi Başkanı levent Buş, Pizren’de KDTP’nin rolüne dikkati çekti. Yerel seçimlerinde KDTP adaylarının 1 ay boyunca yoğun çalıştığını vurgulayan Leevent Buş, verilen vaatleri Ramadan Muja ile birlikte çalışarak yerine getireceklerini vurguladı.

“Bazı kişiler burada sadece Arnavutların var olduğunu iddia ediyor. Bizim de burada varlığımız halkın oylarıyla kanıtlanmıştır” diyen Buş, 1Aralık’ta Ramadan Muja’ya oy verilmesini istedi.

Konuşmalardan sonra KDTP Genel başkanı Mahir Yağcılar, Enver Hoxhaj’a Başbakan Hashim Thaçi’nin bir tablosunu hediye etti.

 daha fazla fotoğraf için tıklayın…

kosovahaber.net