Logo Loading

KDTP’nin Genişletilmiş Toplantısında“ Kosova Statüsü Anlaşma Önergesi ve Anayasa çalışmaları” Ele Alındı

KDTP’nin Genişletilmiş Toplantısında“ Kosova Statüsü Anlaşma Önergesi ve Anayasa çalışmaları” Ele Alındı

Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği binasında Kosova Demokratik Türk Partisi tarafından dün akşam (27.03.2007) “Genel Kapsamlı Kosova Statüsü Anlaşma önergesi ve Anayasa çalışmaları” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıda KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Ahtisaari evrakında olduğu gibi Birleşmiş Milletlere önerisiyle birlikte teslim edilen mektupta da Türk kelimesinin geçtiğini belirtti.

T.C. Eşgüdüm Ofisi Şefi Volkan Türk Vural, . Türkiye’nin Ahtisaari planını desteklediğini ve yürürlüğe geçmesinde de yardımcı olmak hazırlığını belirtti. Uluslar arası camianın, Kosova’da Türk topluluğunu kilit topluluk olarak gördüğünü bu dönemde birlik ve beraberliğin bozulmaması gerektiği de belirtildi.

Müzakere süreci, Ahtisaari önerisi, Kosova’nın yeni Anayasası hazırlık çalışmaları ve Ahtisaari planının Türk toplumuna yansımaları konusunda, parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, T.C. Eşgüdüm Ofisi Şefi Volkan Türk Vural, Adalet Bakan Vekili Altay Suroy, KDTP Merkez Yönetim Kurulu üyleri katıldı.

Genel Başkan, Müzakere sürecinde KDTP’nin çalışmalarından geniş bilgi verirken, topluluk haklarına en fazla önem verdiklerini ve bazı değişmeleri yapmayı başardıklarını belirtti.

Öneri paketinin Kosova’da yaşayanlar için önemli olduğunu Kosovalıları ilerde daha iyi bir geleceğin beklediğini ve zamanlada bütün beklentilerin karşılanacağı, ancak Kosova halkının bu konuda biraz daha duyarlı olmup geleceğe umutla bakmaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Öneri paketinin Kosova’da yaşayanlar için önemli olduğunu Kosovalıları ilerde daha iyi bir geleceğin beklediğini ve zamanlada bütün beklentilerin karşılanacağı, ancak Kosova halkının bu konuda biraz daha duyarlı olmup geleceğe umutla bakmaları gerektiği vurgulandı.

Adalet Bakanı Vekili Altay Suroy, hukuki açıdan Ahtisaari önerisinden kısaca bilgi verdikten sonra dil eşitliği konusunda evrakın getirdiklerini açıkladı.

Anayasa hazırlamasındaysa Türkiye’nin yardımcı olacağını ve bu vesileyle de uzmanların Kosova’ya getirileceğini vurgulayan T.C. Eşgüdüm Ofisi Şefi Volkan Türk Vural, şimdiye kadar olduğu gibi Anayasa ile de Türk topluluğunun haklarının korunmasında destek olacaklarını belirtti.

Kosova’da Türk topluluğunun kilit topluluk olarak gördüğünü söyleyen Vural, Anayasa çalışmalarını ima ederek “henüz yolun başında olduğumuzu unutmayın” dedi ve bu önemli dönemde birlik-beraberliğin bozulmamasını istedi.