Logo Loading

KDTP’nin Yeni Tüzüğünün Geçerliliği Tartışma Konusu Olamaz

KDTP’nin Yeni Tüzüğünün Geçerliliği Tartışma Konusu Olamaz

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP)  Genel Başkani Mahir Yağcıların başkanlığında toplanan KDTP Başkanlık Kurulu parti içi çalışmaları ve buna bağlı olarak son gelişmeleri masaya yatırdı.

KDTP’nin Priştine’deki merkezi ve Priştine Şubesinin bulunduğu binada toplanan Başkanlık Kurulu, Kosova Merkez Seçim Komisyonu’nun, (MSK) 5 Ağustos 2011 yılında KDTP Merkez Meclisi tarafından 34 meclis üyesinn katılımıyla onaylanan tüzük ile ilgili yapılan itiraz konusunda gönderdiği yazılı cevabın içeriği ilgili olarak görüşünü bildirdi.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, toplantının sonunda yaptığı açıklamada, itiraz eden tarafa ve KDTP yöneticilerine yönelik 24 Mayıs tarihinde MSK Parti Kayıt Ofisi’nden gelen cevabında, herhangi bir kararın yer almadığını, cevapta tavsiye niteliğinde görüş bildirildiğini belirtti.  Cevapta, itirazlarla ilgili karar alabilmenin, MSK Kayıtlar Ofisi’nin yetkisini aştığını, dolyısiyle, ihtilaflı taraflara, mahkemeyi işaret eden tavsiye şeklinde görüş ifade edildiğini hatırlatan Yağcılar, “ cevapta, kimin haklı olduğu tespit edilememiş olmakla birlikte, dellil yetersizliği ve alnıbailecek kararının Ofisin yetkisini aştığı gerekçesiyle ittiraz eden tarafın diğer makamlara başvurabileceği tavisyesinde bulunulmuştür” dedi.

Yağcılar açıklamsında, “Bu cevabı maalsef bu 4 kişi kötüye kullanarak, hem medyayı hem partilileri yönlendirmeye çalışıyorlar. MSK her hangi bir karar almadığına göre, dolayısiyle KDTP başkanlık Kurulu’nun bu toplantısında onaylanan tutumlar ışığında, partinin bu 4 üyesi, tüzüğe aykırı davranışlarından dolayı, disiplin prosedürlerini başlatılması kararı alınmıştır.Diğer taraftan bu şahıslar bundan böyle, yönetici olarak KDTP adına basın bildirileri gönderemeyecekler. Zaten, onlar şu anda Şube başkanları değiller. Şube başkanları olsalar bile, yeni tüzkle ilgli karar alma yetkileri yoktur. Dolayısiyle, tüzüğün geçerliliği tartışma konusu olamaz” dedi.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Başkanlık Kurulu toplantısında, yönetici kadro maaşlarında aydat adına yüzde 5’lik bir kısmın partiye ayrılmasını kararlaştrıdıklarını ayrıca, yeni tüzük uyarınca tüm şubelerin mühürlerinin yenilendiğini ve eski mühütlerin geçersiz olduğunu belirtti. Yağcılar, toplantıda, Kosova’da seçim sistemiyle ilgili   olarak, ülkede tek seçim bölgeli, açık ya da tercihli seçim listelerinden yana olduklarını da kaydetti. Açıklamnın sonunda Şube başkanlarına yeni mühürler dağıtıldı.