Logo Loading

Kimlik Yasası Toplantısı

Kimlik Yasası Toplantısı

6+ Parlamenter Grubu “Kimlik Adları Yasası”nı büyük bir dikkatle görüştü.

Grup olarak yasanın memnun edici olduğunu, toplumsal alanın da sağlıklı bir yasayla kapsandığı görüşüne vardılar.

Elde edilen detaylı bilgiler sonucunda, kimliklerde yazılan isimler ve soy isim bundan böyle hata yapılmaksızın vatandaşlara sunulacaktır.

Yasa Tasarısının ele alındığı toplantıda KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar değerlendirmelerden maada yasa hakkında birkaç uyarıda da bulunmayı ihmal etmedi.

Birinci uyarıda: Yasayı hazırlayan çalışma grubunun üye listesinin açıklamadığınıydı. İkinci uyarı olarak da: 7.1 ve 7.2 maddesinde dillerin kullanımı ile ilgili net olmayan bir formulasyonu işaret etti.

Bu maddelerde kimlik isimlerinin kaydıyla ilgili kurallarda yazılan “onun dilinde” açıklaması yapılıyor. Bu kelimenin hangi manaya geldiğini açıkça vurgulamaları gerektiğini ifade etti. Bunun net bir şekilde formülleştirilmesi gerektiği görüşünü de savundu.

Bu sebeple Türk topluluğunun, kimlik isimleri kayıt edilirken ve kullanılırken sık sık sorunlarla karşılaştığının altını çizdi.

Türk alfabesinde kendine öz ve farklı harflerin olduğunu, dolayısıyla da aynı sorunların tekrarlanmaması için bu konunun yasa ile açıklanıp belirlenmesinin gerektigini görüşünü belirtti.

Diğer yandan dillerin kullanımına ait yasada da kimlik isimlerine ait iki maddesi olduğunu ve iki yasa arasında gerekli uyumluluğun yapılmasının gerekli olduğunu da belirtti.

6+ Parlamenter Grubu olarak görüşülen yasayla oldukça ilgilendiklerini ve bu yasanın Meclis komisyonlarının ilerideki işlemleri süresinde, uygulama safhasi için memnun edici şekli alacağına inandıklarını da ifade ettiler.