Logo Loading

Konu: Yönetim Kurulu toplantısı

9 Nisan 2009

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Orhan Lopar başkanlığında 9 Nisan 2009 tarihinde güncel gelişmeler ve 23 Nisan kutlamaları görüşüldü.

1. Güncel gelişmelerde son dönemde merkezi kurumlar tarafından Prizren bölgesinde asılan tabela ve lehvalarda Türkçenin çıkarılması konusu görüşüldü. Partinin seçilmiş temsilcileri bu konunun başta Anayasa olmak üzere diğer yasalara da aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekilirken, bu konunun çözümü için yerel ve merkezi bazda görüşmelerin acilen yapılması karara bağlanmıştır.

Prizren Belediyesi tarafından verilen doğum ve diğer resmi belgelerin Türkçesiz de dağıtıldığına vurgu yapılırken, bu konunun da çözülmesi gerektiği fikri benimsenmiştir. Partinin bu sorunun çözümü için toplumsal hakların korunması çerçevesinde gerekli çabayı sarf edeceği belirtilirken, bu sorunun çözümünde partinin girişimlerinin yanı sıra halkımıza da bu konuda büyük duyarlılık düşmektedir. Vatandaşlarımızın, belediye tarafından verilen belgelerin alımı esnasında evraklarda Türkçe kelimelerin yer alması na özen göstremeleri gerekliliğine işaret edilmiştir.

2. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı nedeniyle 18-24 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan kutlamalarla ilgili tertipleme komisyonu, yönetim kurulu üyerine kutlama programıyla ilgili bilgi sunmuştur. Kutlamaların bütün Kosova çapında kutlanacağını ve merkezi törenin 23 Nisan günü Prizren Spor Merkezinde yapılacağını ifade eden kurul, kutlamalara bölge ülkeleri ve Türkiye’den üst düzey katılıcıların katılacağı ifade edildi.

Saygılarımızla,

Kosova Demokratik Türk Partisi
Prizren Şubesi Basın Sözcüsü