Logo Loading

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, KDTP Heyetini Kabul Etti

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, KDTP Heyetini Kabul Etti

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj 01 Şubat 2005 tarihinde kabinesinde KDTP Genel Başkanı ve Kosova Milletvekili Mahir Yağcılar ile Prizren Belediyesi Başkan Vekili ve KDTP Prizren Şubesi Başkanı Ercan Şpat’ı kabul etti. Toplantının amacı, şimdiye kadar hükümet çalışmalarıyla ilgili bilgilerin aktarılması ve yeni gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunmaktı.

Başbakan Haradinaj başta Hükümet programı ve çalışmaları hakkında bilgiler verirken, bir daha Türk toplumunun ve KDTP’nin bugüne kadar sergilediği yapıcı rölü için takdimlerini ve teşekkürlerini belirtti. Gelecek dönemin Kosova için bir kez daha ne denli önemli olduğuna değinerek, Kosova için Startların yerine getirilmesi önemi vurgulı.

Bu çerçevede Kosova’da dillerin kullanımı konusu ele alınılırken, Türk dili ve yazısının kullanımı özel olarak ele alınmış ve ön incelemesi yapılmıştır. Bu konu üzerinde daha geniş ve kapsamlı bir toplantının yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ve böyle bir toplantının en kısa bir zaman içerisinde gerçekleşeceği kararı görüşme akışında alınmıştır.

Diğer konular arasında yerel yönetim ve bu süre içerisine Türk toplumunun dahil edilmesi konuları , çeşitli komisyon ve çalışma gruplarına temsilcilerin atanmaları, istihdam, eğitim sorunları gibi diğer sorunlar da toplantıda ele alınan konulardı.

Toplantıda diğerleri arasında, bu tür verimli toplantıların sıralı bir şekilde gerçekleşmesinin önemi ve her toplantıda özel bir konu üzerinde çalışılması ortaklaşa vurgulanıp kararlaştırılmıştır.