Logo Loading

Kosova Bütünlüğü Garantisi ve Temeli Ahtisaari Planıdır

Kosova Bütünlüğü Garantisi ve Temeli Ahtisaari Planıdır

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın düzenlediği geleneksel iftar gecesine katılan Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Uluslar arası Adalet Divanı’nda Kosova’nın son elde ettiği başarıyı Eylül ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de göstereceği inancını ifade etti.

Dün akşam (20.08.2010) düzenlenen KDTP geleneksel iftar gecesine geniş katılım gözlendi. Türk Tasavvuf Müziği ve ilahiler programıyla başlayan gecede iftar yemeği yenildikten sonra ev sahibi Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar 800’e yakın davetliyi selamladı.

Ramazan ayını hazır bulunanlara kutlamayla konuşmasına başlayan Mahir Yağcılar, Kosova’nın siyasi ve ekonomi alanında güçlenmesi yönünde çaba harcanması ve bütünlüğünün korunması gereğine işaret etti. “Kosova bütünlüğünün garantisi ve temeli Ahtisari planıdır” diyen Yağcılar, ülkeyi uluslararası alanda da daha saygın yere getirmek için çabaların devamı dileğinde bulundu. “Kosova Türk toplumu bugüne kadar olduğu gibi birlik ve beraberliğini korumalıdır, siyasi gücünü artırmalı ve değerlerini korumalıdır” diyen Mahir Yağcılar, KDTP seçimlerinin yapıldığını hatırlattı ve parti gücünü zayıflatmak temayülleri varlığına işaret ederken bunun üstesinden gelineceğini vurguladı.

Kosova’nın büyük bir ilerleme sağladığını belirten Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, uluslar arası alanda bu başarıların devamını diledi. Türk Toplumunun Kosova’da ayrı bir konumu olduğuna işaret eden Ünler, birlik beraberliğin artırılacağı inancını ifade etti.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ise Mübarek Ramazan’ın her yıl bereketle geldiği gibi müminlerimize, vatandaşlarımıza, devletimize; egemen, bağımsız ve özgür Kosova’mıza her yıl iyilikler getirdiğini söyledi. Bağımsızlığın üçüncü yılında Kosova’da olduğu gibi uluslar arası alanında da başarıların sağlandığına dikkati çeken Thaçi, Uluslar arası Adalet Divanı kararını büyük bir galibiyet olarak nitelendirdi. Eylül ayında Kosova karar tasarısının görüşüleceği BM Güvenlik Konseyi’nde yeni bir galibiyetin elde edileceği inancını belirten Başbakan Thaçi, Prizren’de ve Kosova’da sağlanan dini toleranslığın toplumumuzun ve yeni devletimizin değeri olarak nitelendirdi.

Ramazan’ın dayanışma özelliği ve değerlerinden konuşan Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Kosova’da sağlanan dini toleranslığın bölgede model niteliğinde olabileceğini vurguladı. Eski dönemlere kıyasın dini değerlerin bugün serbest ifade edilmesi ve üst düzey yetkililerin merasimlere katılması nedeniyle memnuniyetini ifade eden Ternava, konuşmasını duayla tamamladı.

KDTP geleneksel iftar yemeğine Başbakan Yardımcısı Rame Manaj, Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanı Enver Hoxhaj, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, milletvekiller, bakan yardımcıları, belediye başkan ve yardımcıları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.