Logo Loading

Kosova Demokratik Türk Partisi Yanovalı Türkleri Unutmadı

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin uzun zaman beri Yanovalı Türklerle gerçekleştirdikleri anlamlı görüşmelerden biri bugün yine gerçekleşti.

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Kosova Meclisi Türk Milletvekili Mahir Yağcılar’ın eşliğindeki heyette Türk İşbirliği ile Kalkınma İdaresi TİKA Kosova Temsilcisi Mehmet Yılmaz, Anadolu Kalkınma Vakfı Kosova Temsilcisi Tolga Orno ve KDTP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ile Prizren Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan bulundu. Tarihi Osmanlı Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından yapılan görüşmelerde, Yanova sakinlerinin, bunun çerçevesinde burada yaşayan Türklerin sorunları ele alındı.

Lipyan Belediyesine bağlı Yanova köyü Arnavut, Türk, Hırvat ve Romların yaşadığı bir köydür. Yanova köyünde Bikliç, Gaş ve Spahi soyadlarını taşıyan ve Osmanlı döneminde 540 yıl önce buraya gelen 100 kadar Türk ailesi yaşıyor. Ailelerdeki toplam üye sayısı ise 400-e yakındır. Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve beraberindeki heyetin Yanova’ya yaptığı ziyaretinde, Yağcılar’a Yanova halkı ve Türkleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca TİKA Kosova Temsilcisi Mehmet Yılmaz ve AKV Kosova Temsilcisi Tolga Orno, Yanovalılara çeşitli konularda yardım elini uzatmaya hazır olduklarını belirtti.

Yanova Türkleri eğitim, su, yol, dere taşması ve işsizlik gibi sorunların sıkıntı yarattığına işaret ettiler. Yanova sakinlerinin sorunlarıyla yakından ilgilenen KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar bu ortamda Türk halkının özellikle eğitim sorununa öncelik tanınacağını, dolaysıyla Türkiye Üniversitelerinde okumak isteyen Yanovalı Lise mezunlarına şans verileceğini belirtti. Hayati önem taşıyan diğer sorunlara da TİKA ve AKV yardımıyla çözüm getirme çabasında bulunulacağını belirten KDTP Genel Başkanı Yağcılar, her şeyden önce somut istemleri içeren bir projenin hazırlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

KDTP Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan, Yanovalı Türk gençleriyle uzun zamır görüştükleri proje ve faaliyetler konusunda anlaştı. TİKA Kosova Temsilcisi Mehmet Yılmaz da Yanova’daki soydaşlarımızın sorunlarıyla ilgili bir proje hazırlıktan sonra Ankara’ya gönderileceğini , ardından somut faaliyete geçilebileceğini belirtti. AKV Kosova Temsilcisi Tolga Orno , özellikle Yanovalı gençlerin KDTP Gençlik Kollarıyla görüştükleri projelere yönelik bilgisayar ve dil kursları düzenlemeyi düşündüğünü vurguladı.

25 Kasım 2005