Logo Loading

Kosova Heyeti 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı sn. Mahir Yağcılar, 11 Nisan – İstanbul’da başlayan ve 12 Nisan İzmir’ de son bulan, Marmara Vakfı’nın düzenlediği 15. Avrasya Ekonomik Zirvesi’ne katıldı.

Zirveye 50 ‘ye yakın farklı ülkeden katılımcılar yer alırken, Kosova Hükümeti’ni temsilen Kosova’nın ilk Cumhurbaşkanı olan sn. Fatmir Sejdiu ve Kosova Ticaret ve Endüstri Bakanı sn. Mimoza K. Lila ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı sn. Bamir Topi yer aldı.

Zirvenin Kültürel-arası diyalog bölümünde divan heyetinde yer alan sn. Mahir Yağcılar konuşmasında, farklı ve çok kültürlülüğün belirli bir şekilde organizasyon içerisinde yan yana oluşması, yaşanması ve yaşatılması gerekliliğini vurguladı.

Devamında Kosova’daki kültürel miras kapsamında dini, sivil ve sit alanları ile ilgili koruma amaçlı yasalar çıkarıldığını ve bu konuda birçok proje üzerinde de çalışıldığını belirtti.

Diğer yandan kamu kurumlarında ve üst düzey yönetim merkezlerinde topluluklarla belirli oranlarda kontenjanların ayrılımı özellikle Türk toplumunun refahı ile ilgili  yasalar, çeşitli çalışmalar ve projeler üzerinde çalışmaya ve bu çalışmaları geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı sn. Mahir Yağcılar’ın üst düzey görüşmeleri ileriki günlerde devam edecektir.