Logo Loading

Kosova Heyeti Büyükelçiler Konferansında

Kosova Heyeti Büyükelçiler Konferansında

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzere 4. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde Edirne’de Türk Dış Politikası Temel Dayanakları konulu panele KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Müferra Şinik, Enis Kervan ve Fikrim Damka katıldılar.

Etkinlikler sabah Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Balkan Şehitliği mezarlığına çelenk koymakla başlamıştı.

Bakan Davutoğlu, Balkanların öneminden söz ederken bu bölgede Türkiye’nin rolünü ve orda yaşayan soydaş ve kardeş topluluklarının önemine de vurgu yaptı.

Panelden sonra ayrı görüşmelerde Kosova heyeti, Kosova’da ki gelişmelerden bilgi verirken, eğitim, kültür ve yatırımlar konusunda desteğin devam etmesi talebinde bulundu. Trakya Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere burs ve yurt sağlanması konusunda yardım istenilirken, sağlık konusunda da benzeri kolaylıkların sunulması gereğine işaret edildi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından gelecek dönemde daha fazla öğrencinin alınması ve çeşitli üniversiteler ile işbirliği anlaşmaların  yapılması için destek alındı.

Etkinlikler çerçevesinde Edirne Valiliği ziyaret edildi ve Dişisiler Bakanlığı Edirne temsilciliği bina açılışına katılım gerçekleşti. Bu etkinliklere çok sayıda büyükelçi, milletvekili, vali, öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan’da katıldı.