Logo Loading

Kosova Heyeti Rumeli Derneğini Ziyaret Etti

Kosova Heyeti Rumeli Derneğini Ziyaret Etti

Türkiye ziyaretini gerçekleştiren Kosova Hükümeti Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve  milletvekilleri Müferra Şinik ile Fikrim Damka, İstanbul’da merkezi olan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 13 Aralık 2011 Salı günkü yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Kosova heyetini tanıtan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Sadullah Sipahioğlu derneğin faaliyetlerini şu sözlerle anlattı:

“Derneğimizi yakından tanıyorsunuz. Düzenlediğimiz Yücel Şehitlerini Anma mevlidimizden, kongrelerimize kadar birçok faaliyetlerimize katıldınız. Mesela 13 Aralık 2011 Cumartesi günü Yahya Kemal ve Mehmet Akif’i anma toplantımız var. Birkaç gün önce ise derneğimize burs müracaatları yapan öğrencilerin mülakatlarını bitirdik. 2.500′ü aşkın başvuru arasında karar verirken bayağı zorlandık. Birçok hak eden öğrencimiz olmasına rağmen, imkânlarımız ölçüsünde davranmak zorundaydık. Öncelikli olarak Balkanların dört bir yanından Türkiye’ye okumak üzere gelen öğrencilerimize, daha sonra Türkiye’deki Rumeli kökenli öğrencilerimize ve ayırt etmeden tüm Türkiyeli öğrencilerimize burs vermek bizi mutlu ediyor. Derneğimizin bence en zor faaliyetlerinden birisi burs vermektir. Çünkü mülakat süreci ve karar vermek bana göre en zor şeydir. Neticede 655 öğrencimiz burs almaya hak kazandı. Burs alanlardan, Balkan ülkelerine mensup olanların büyük çoğunluğu da Kosova kökenli öğrencilerimizdir. Daha sonra Makedonya, Bulgaristan ve diğerleri gelmektedir.” şeklinde konuştu.

Dernek üyelerine sıcak karşılama için teşekkür eden Kamu Yönetimi Bakanı  Bakan Mahir Yağcılar, şöyle dedi:
” Bizler cumartesi günü Bayrampaşa’da ilçe kongresine davetliydik. Dün TBMM’yi ziyaret ettik ve Rumeli kökenli milletvekillerimizle tanıştık. Bugün de Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettik. Kendisi yakında geçirdiği ameliyata rağmen bizleri kabul etti. Dertlerimizi ve dileklerimizi dinledi. Sağlığı son derece iyiydi, sizlere ve tüm Balkanlara selamımızı iletmemizi istedi. Kosovalı Türkler, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin faaliyetlerini son derece yakından izliyor ve müsait olduğumuz ölçüde faaliyetlerinize de katılmaya çalışıyoruz. Sizleri de Kosova’da her zaman ağırlamak bizleri mutlu eder. Hepinizi Kosova’ya davet ediyorum.”

Bakan ve milletvekilleri, dernek rozetini aldıktan sonra yönetim kurulu üyelerinden gelen sorulara da cevap verdi.