Logo Loading

Kosova Heyeti Yalova ve Gebze’de Yatırım Çağrısında Bulundu

Kosova Heyeti Yalova ve Gebze’de Yatırım Çağrısında Bulundu

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve beraberindeki KDTP yetkilileri ve işadamları heyeti, Bursa Rumelisiad Balkan Ekonomi Zirvesi programından sonra Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde bulundu.

Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Birol Önderoğlu ve üyeleri tarafınca kabul edilen heyet görüşmede Kosova’da yatırım ve işbirliği imkanlarını ele aldı.

Kosova’da daha fazla Türk yatırımlarının yapılması için çağrıda bulunan heyet üyeleri; yatırım imkanları, kolaylıkları ve ihtiyaçlardan bilgiler verildi.

İki devlet arası iyi ilişkiler ve siyasi işbirliği fırsat bilerek ekonomi ve ticari alanında daha fazla çalışmaların yapılması ortaklaşa vurgulandı. Bu anlamda önümüzdeki aylarda Yalova Ticaret ve Sanayi odası üyelerinin Kosova’daki gelişmelerden daha yakın bilgileri almaları amacıyla Kosova’yı ziyaret etmeleri kararlaştırıldı.
Kosova heyetini Yalova’da ağırlamaktan büyük onur duyduklarını dile getiren YTSO Başkan Yardımcısı Birol Önderoğlu ise, “Biz de her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Kısa süre içerisinde Yalovalı ticaret adamlarından oluşan bir heyetle Kosova’yı ziyaret edecek ve oradaki ticaret imkanlarını yerinde inceleyeceğiz” diye konuştu.

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo ise ülkesindeki imkanlarla ilgili YTSO üyelerini bilgilendirdi. Ustaibo, “Yalova’yı kendimize çok yakın hissediyoruz. Daha önceden de ziyaret ettiğimiz Yalova ile YÜSEM vasıtası ile ilişkilerimiz sürüyor. Çocuklarımız Yalova’da meslek sahibi oluyorlar. Şunu net söyleyebilirim ki Kosova hızla gelişen bir ülke. AB üyesi olmayan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Moldova gibi ülkelerin pazarlarına açılan bir kapı durumundayız. Aslında 2 milyon nüfuslu olan Kosova bu ülkelerin ticaret hacmi ile nüfusu çok yukarılara çıkan bir ülke. Türkiye ile Kosova arasında 199 milyon Euro’luk ihracat ve 7.5 milyon Euro’luk ithalat hacmi var. Bu ticaret hacmini daha da geliştirmek mümkün. Biz Türkiye’nin Kosova’da en büyük yatırımcı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Resmi heyet, ardından Gebze Tüksiad Derneği’ni ziyaret ederek Başkan Gültekin Şenel ve yardımcılarıyla görüştü. Bu görüşmede de Kosova’da yatırımların yapılması için çağrı yapıldı. Ayrıca sunulan yatırım ve diğer bilgilerle beraber Kosova’yı ziyaret etmeleri için davet iletildi.

Kaynan: kosovahaber.net