Logo Loading

Kosova Meclis Oturumunda Türk Dilinin Resmileşme Önerisi Oy Çoğunluğuyla Kabul Edildi.

Bugün Kosova Meclisinde Türk dilinin resmileşme önerisi, oturumunda yine gündeme alındı. Milletvekilleri 4. kez Kosova Hükümeti’nin Dillerin Kullanımı Yasasıyla ilgili UNMİK’in de desteklediği panel önergesini oy çoğunluğuyla kabul etti.

59 kabul, 7 ret ve 3 çekimser oyla kabul edilen önergeyle Arnavutça ve Sırpça dillerinin yanı sıra; belediyede resmi ve eşit olması için o belediyede yaşayan nüfusun 6’yı değil 5 orantısının oluşturması ve istisna olarak yüzdeliklere bakmaksızın Prizren’de Türkçe’nin resmi ve eşit olması karara bağlı. 6 ay içerisinde Türklerin yaşadığı belediyelerde belediye meclisleri dillerin kullanımıyla ilgili maddeleri yasa ile uyumlaştırmalı.

Kosova Meclisinde yapılan oturumundan sonra, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar yaptığı konuşmada:

“Dillerin Kullanım Yasası bütün isteklerimizi karşılamıyor, ama Kosova’da Arnavutça ve Sırpça’nın yanı sıra, Türkçe’nin de resmi olması kısmen memnun olmamıza neden oluyor. Bu önergenin kabul edilmesiyle Prizren’de yüzdeliğe bakılmaksızın Türkçe resmi dil oluyor, 6 ay içinde de Türklerin yaşadığı belediyelerde belediye meclislerinin geleneksel diller kapsamında Türkçe’nin resmi kullanımda dil olarak kabul edilmesi için olanak yaratılıyor.” dedi.

Ayrıca T.C. Dış İşleri Bankalığının yapmış olduğu açıklamayla Kosovalı Türklere destek verdi. Açıklamada: “Türkiye, buna Kosova’nın toplumsal yapısı ve sosyal hayatının önemli bir parçasını teşkil eden ve aramızda köprü oluşturan soydaşlarımızın beklentilerinin karşılanması bakımından büyük önem vermekte ve bu amacın sağlanması için gerekli düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirileceğine inanmaktadır.”

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar: “ T.C. Dış İşleri Bakanlığına ve Temas grubuna desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Onların bizim yanımızda olmaları bizi gerçekten onurlırıyor.” dedi.