Logo Loading

“Kosova Türk Topluluğunun Bugünü Ve Yarını” Konferansına KDTP Genel başkanı ve Adalet Bakan Vekilimiz Katıldı

“Kosova Türk Topluluğunun Bugünü Ve Yarını” Konferansına KDTP Genel başkanı ve Adalet Bakan Vekilimiz Katıldı

30 Mart tarihinde düzenlenen “Kosovanın Statüsü ve Türkiyedeki Kosovalı Öğrencilerin Sorunları” konulu konferansın ardından, ertesi gün Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından organize edilen “Kosova Türk Topluluğunun Bugünü ve Yarını” adlı konferansa da katılan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Sn. Mahir Yağcılar ve Kosova Adalet Bakan Yardımcısı Sn. Altay Suroy, Türkiyedeki soydaşlarımızı, Kosova Türk topluluğunun sorunları ve geleceği hakkında bilgilendirdiler. Konferansa Türk Dünyasından önemli isimler de katıldı.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Sn.Prof. Dr. Turan Yazgan’ın açılış konuşmasından sonra sözü alan Kosova Prizren Milletvekili Yağcılar, Kosova’daki Türk toplumunun bugünlere gelinceye kadar geçirdiği tarihsel süreci, süreçte yaşanmış olan sorunları ve savaş sonrası Türk toplumunun birlik ve beraberliğinin sağlanmasında KDTP nin üstlendiği misyonu anlattı. Kosova’nın geleceğinde Türk toplumunun rolünün belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ve sivil toplum kuruluşlarının önemini vurguladı.

Bügünkü Kosova’nın geçici yönetiminde Türk toplumunun temsilinin önemine değinen Adalet Bakan Yardımcısı Suroy ise Türklerin bu süreçte görev aldığını ve bu görevin layıkıyle yerine getirdiğini söyledi.

Konferansın ilerleyen dakikalarında, katılımcıların sorularını da yanıtlayan konuşmacılar, bir soru üzerine Türkiye’ye göç etmiş Kosovalı soydaşlarımızın Kosovaya dönmeleri hususunda çalışmalara başlanılacağını ve bu çalışmalar doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyetinin ve sivil toplum kuruluşlarının büyük desteğinin gerekeceğini belirttiler.

Konferansın sonlarına doğru duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşan İstanbul Vali Yardımcısı Sn. Murat Kocabaş, Kosova ve Kosova Türk toplumu için birlikte hareket etmenin getireceği avantajlara dikkat çekerek, artık harekete geçmenin zamanının geldiğini söyledi.