Logo Loading

Kosova-Türkiye Kültürel İlişkileri Çok Yakın

Türkiye ziyaretinde bulunan Kosova Kamu Yönetimi Mahir Yağcılar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile iki ülke arasında kültürel ilişkilerin artırılmasını görüştü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Kosova Kamu Yönetimi ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın görüşmesinde de iki devlet arasında kültür ve turizm alanında işbirliğin daha hızlı adımlarla devam edileceği belirtildi. Osmanlı tarihi ve mimari eserlerinin korunmasında Kosova Hükümeti’ne desteklerin devam edeceği belirtildi.

Bakan Günay, kabulde yaptığı konuşmada Kosova ile Türkiye arasında çok yakın ilişkilerin bulunduğunu, orada bulunan Osmanlı eserlerini ihya etmek üzere el ele verip çalıştıklarını söyledi.

Kosova’ya yaptığı ziyarette tarihi mekanları gezerek incelemelerde bulunduklarını da aktaran Günay, bu yıl Kosova’da 23 Nisan’da yapılan etkinliklere de Türkiye’den sanat topluluklarının, halk oyunu ekiplerinin katıldığını ve bu etkinliklerin ilgiyle izlendiğini ifade etti. Günay, Kosova’da Yunus Emre Enstitülerinin açıldığını ve bunların faal bir biçimde çalıştığını da belirtti.

Konuk bakana ziyaretinden dolayı teşekkür eden Bakan Günay, iki ülke arasındaki ilişkilerin kültür ve sanat aracılığıyla geliştirilmesi yönünde işbirliğinin süreceğini sözlerine ekledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da Kosova’da Türkiye’ye büyük önem ve değer verildiğini ifade etti. Kosova’da Osmanlı dönemine ait çok sayıda Türk eseri bulunduğunu anımsatan Yağcılar, bu eserlerin korunması ve en iyi biçimde ayakta kalması için çalıştıklarını kaydetti.

Kosova’da Türkiye’den gelen toplulukların etkinlikler gerçekleştirmesinden duydukları mutluluğu da dile getiren Yağcılar, ”Biz, 23 Nisan’ı da Kosova Türklerinin bayramı olarak kutluyoruz. Bu etkinlikler de dostluğumuzun bir simgesidir” diye konuştu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kosova Demokratik Türk Partisi işbirliğiyle bu yıl başlatılan  “Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü” her yıl devam edeceğini, bunun yanı sıra değişik bayramlarımızda Türkiye’den Kosova’ya sanatçıların gönderilmesi ve programların desteklenmesi sözü alındı. Kosova’da derneklerimiz tarafınca örgütlenen faaliyetlerin olduğu gibi sanatsal eğitim açısından desteklerin sağlanacağı da bildirildi.

Destekler için teşekkürlerini ifade eden Bakan Yağcılar, Bakan Ertuğrul Günay’ı bu etkinliklere katılmak üzere Kosova’ya davet edildi.

Görüşmeler bugün de T.C. üst düzey yetkilileriyle devam ediyor.