Logo Loading

Kosova ve Türkiye’yi Buluşturan İftar Yemeği

Kosova ve Türkiye’yi Buluşturan İftar Yemeği

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı, Kosova Priştineliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kosova Prizrenliler Derneği  ile ortaklaşa düzenlenen iftar yemeği büyük bir katılımla gerçekleşti.  Bu önemli derneklerin Prizren’de Nafron Otel’de ilk kez ortaklaşa düzenledikleri iftar davetine yaklaşık 600 kişi katıldı.

İftar öncesi davetlilere ilahi dinletileri sunuldu. Ezanın okunmasıyla işe de iftarlar açıldı. İftar yemeğine Kosova ziyaretinde bulunan Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da katıldı. Kosovalı ve Türkiyeli misafirlerin bir araya geldiği iftar yemeğinde, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Sağlık Bakanı Ferid Agani, Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo, KDTP Milletvekilleri Enis Kervan, Müfera Şinik ve Fikrim Damka, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, , Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Hasan İmamoğlu, Priştineliler Derneği Başkanı Sedat Akbay, Prizrenliler Derneği Başkanı İsa Kayım, Türk Temsil Heyeti Başkanı Ahmet Çelik, TIKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmalardan önce Prizren İslam Birliği Başkanı Lütfü Balık yemek duası okudu.

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Hasan İmamoğlu, vakfın ilk kez Kosova’ya geldiğini belirterek Türk, Arnavut, Boşnak olma üzere herkesin bir araya geldiği bu iftar yemeğinde olmaktan ve bu iftar yemeğini düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Ecdadımızın, bu topraklarda yarattığı barış ve huzura katkı sunacağımıza inanıyoruz” diyen İmamoğlu vakfın yürüttüğü faaliyetler hakkında davetlilere bilgi verdi.

Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan kısa bir konuşma yaparak, “bu akşam bizi hep bir araya getiren, iftarımızı Türk soydaşlarımızla açmamızı sağlayan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı, Kosova Priştineliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kosova Prizrenliler Derneği’ne teşekkür ederim” dedi.

Sağlık Bakanı Ferid Agani ise Ramazan’ın önemine vurgu yaparak,  Ramazan ayının insan ve Allah arasındaki bağları güçlendirdiğini, insanları birbirine daha fazla bağladığını ve en önemlisi tüm Müslüman âleminde daha fazla hoşgörüye sebep olduğunu söyledi. Agani ayrıca Türk, Arnavut, Boşnak halkının sadece iftar yemeğinde biraraya gelmediğini,  bu halkların ortak bir tarihi ve geçmişi olduğunu da belirtti.

Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da tüm davetlilerin Ramazan’ını kutlayarak, hep birlikte iftar yemeğinde bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Son olarak bir konuşma yapan, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru bir Prizrenli olarak bundan sonra daha sık aralıklarla Kosova’ya gelmeyi amaçladığını belirterek, Kosova’nın Türkiye için çok önemli olduğunu ve desteklerinin her zaman süreceğini kaydetti. Koru ayrıca, geceyi organize eden tüm derneklere, Türk, Arnavut,  Boşnak herkesi bir araya getirdiği için minnettar olduğunu dile getirdi.

Kosova Priştineliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sedat Akbay yaptığı açıklamada, “bu tür ortaklaşa bir iftar yemeği ilk defa yapıldı, amacımız Kosova’daki Türk, Arnavut, Boşnak hiçbir etnik ayrım yapmadan bir çatı altında her zaman beraber olabileceğimizi, bu toplum içinde Kosova Cumhuriyeti adı altında yaşmaktan mutlu olduğumuz göstermek” dedi. Akbay ayrıca, bu iftar yemeğiyle Kosovalı derneklerin ne kadar güçlü olduğunu ve Kosovaya her zaman daha fazla hizmet sunmaya hazır olduklarını gösterdiğini de söyledi.

İftar yemeği konuşmaların ardından son buldu.