Logo Loading

Kosova’da “Her Öğrenciye Tablet” Projesi Başlatıldı

Kosova’da “Her Öğrenciye Tablet” Projesi Başlatıldı

Kosova Demokratik Türk Partisi olarak Genel Başkanımız ve Bakanımız Mahir Yağcılar’ın girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle “Her öğrenciye tablet” projemiz bugün 500 öğrenci ve 1000 velinin katılımıyla görkemli bir törenle Prizren’de öğrencilere dağıtılmıştır. Bakanımız ve Genel Başkanımız Mahir Yağcılar günün anlamı ile ilgili yapmış olduğu konuşmasında projenin gerçekleşmesinde destek veren Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’e, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’a teşekkür etmiştir. Kosova Demokratik Türk Partisi olarak Türkçe eğitimin temel önceliklerden biri olarak görüldüğünü vurgusuyla konuşmasına başlayan Başkan Yağcılar, eğitimde kalitenin ve öğrenci sayısının artırılması için ileri süreçte de buna benzer teşvik çalışmalarına öncülük yapılacağına vurgu yapmıştır. Projenin önemine de vurgu yapan Yağcılar, “Bu proje sadece bir tablet projesi değil, bir bakıma öğrencilerimizin modern eğitime geçiş projesidir. Bu projenin diğer bir önemli noktası, çocuklarımızın tabletin sadece internete girmek veya oyun oynamak için kullanılmadığını bunun eğitim amacı için de kullanılabileceğini görmeleri açısından da büyük önem taşımaktadır. Tabletler, içlerinde elektronik kitapları barındırdığından öğretmenlerimizin derslerini interaktif olarak da kullanmalarına olanak sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Türkçe eğitime katkı sunan bütün veli ve öğretmenlere de teşekkür eden Başkan Yağcılar, parti olarak Türkçe eğitimin yaşatılması için her türlü çabanın harcanacağı sözünü yinelemiştir.

Bakanımız ve Genel Başkanımız Mahir Yağcılar’ın günün anlamı ile ilgili
yapmış olduğu konuşmasını olduğu gibi aktarıyoruz:

Saygı değer milletvekilleri, Sayın Büyükelçim, sayın başkonsolosum, sayın komutanım, saygıdeğer öğretmenler, saygıdeğer ebeveyniler, sevgili öğrenciler, herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyor, bu anlamlı gün ve projede sizlerle beraber olmaktan mutluluğumu ifade etmek istiyorum.

En başta, bu projenin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş ve Milli eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürlerimi Büyükelçi Sayın Kıvılcım Kılıç hanımefendiye, eğitim müşavirliğine ve tüm gençlerimize bu süreçte sundukları desteklerden dolayı ayrıca sunmak istiyorum.

Eğitim her toplumun temel taşıdır. Kaliteli ve çağdaş eğitim her toplumun geleceğinin garantisidir. Kosova Türk toplumunun temsilcileri olarak eğitim ilk önceliğimiz olmuş, bundan böylede olacaktır. Bu dava hepimizin davasıdır ve bu konuda ayrı gayrı olmaz, olamaz, bu davada ancak bir ve beraber hareket ederek başarılı olabiliriz ve eğitimimiz kalıcı olabilir, toplumumuz ebedi var olur.

Sevgili öğretmenler, sevgili öğrenciler ve ebeveyniler sizler eğitimin üç önemli etkenisinizdir. Sizin aktif, koordinasyon ve işbirliği içerisinde olmanız eğitimimizi daha güçlü kılar, toplumuzu daha etkili yapar. Bu döngüyü uyum içerisinde tutarak ayrıca biz siyasetçilere de ışık tutacaksınızdır. Politikalarımızın oluşturmasında yardımcı olacaksınızdır.

Bu anlamda siz öğretmenlerden beklentimiz dersleri sıralı ve müfredata göre tutmanızdır.
Siz öğrencilerimizden beklentimiz derslerinizi çalışmanız, disiplinli olmanız ve öğretmenlerinizi dinlemenizdir. Siz veliler, sizden beklentimiz evlatlarınızı saygılı ve aile değerleriyle yetiştirmeniz, öğretmenlerle eğitim süreciyle ilgili temasta ve yardımcı olmanızdır.

Ondan dolayı bu proje sadece bir tablet projesi değil, bir bakıma öğrencilerimizin daha kaliteli, daha güzel Türkçeyle modern eğitime ulaşmak projesidir. “Her öğrenciye tablet” projesiyle birlikte çocuklarımız, Kosova Türk eğitiminde var olan eksiklikleri kapatacak, Türkçe kitaplar ve yardımcı kitaplara kolayca ulaşacaktır, dolayısıyla bu eğitim tabletleri sadece internete girmek veya oyun oynamak için olmayacaktır, bu geleceğe ve yeniliklere hazır olduğumuz demektir. Tabletler asıl eğitim amaçlı ve aracı olarak kullanılması öngörülmüştür. Diğer taraftan öğretmenlerimiz daha geniş bakış açısıyla ve yeni kaynaklarla öğrencilere ek bilgi ve eğitim aktarma imkânına sahip olacaklardır. Veliler ise eğitimle ilgili bilgileri daha yakından görebileceklerdir.

Türkçe eğitimini toplumumuzun temel önceliklerden biri olarak gördüğümüz gibi bundan böylede eğitimde kalitenin ve öğrenci sayısının artırılması ana hedeflerimiz olacaktır. Gelecek dönemde de buna benzer projeleri teşvik edecek, eğitimimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize destek ve yardımcı olacağızdır. Her eğitim çalışmaları ve girişimlerine öncülük yapacağızdır. Çünkü güçlü ve nitelikli eğitim, Türkçemizle beraber geleceğimizin teminatıdır. Bu gayede tüm olanakları en iyi şekilde kullanmalıyız, bunun da garantisi birlik ve beraberliğimizdir. Bizler hep beraber bugüne kadar eğitimizin kalıcı olmasında bir olduk ve başardık, bu başarıyı geleceğe de taşımalıyız. Bu davada bizlerle beraber Türkçe eğitimin bekçileri olarak olduğunuzdan dolayı siz velilerimize ve öğretmenlerimize bir daha teşekkür etmek istiyorum.

Saygıdeğer katılımcılar,
Bilindiği gibi bugün Türk dünyası ve Türk Toplumu açısından önemli günlerden biridir. Çanakkale zaferi tarihimizin en şanlı zaferlerinden biridir. Bu vesileyle tüm şehit ve gazileri saygı ve minnetle anıyorum, onların zaferi bir nevi bizlerin de burada bugün olmamıza neden olmuştur. Bizim de bugünkü bu buluşmamız ve beraberliğimiz toplumumuzun geleceğe emin adımlarla gittiğinin müjdecisidir.

Sevgili öğrenciler, hanımefendi ve beyefendiler tekrardan sizlerle beraber olmaktan memnuniyetimi ifade ederken, tüm öğretmenlerin, tüm öğrencilerin hatıralarında, toplumumuzun hafızasında, bu gün özel bir gün kalacağına inanarak herkese saygı ve sevgilerimi sunar, tüm öğrencilerimizi tebrik ederim.