Logo Loading

Kosova’da Türk Sivil Kuruluşları “Türk Denekler Evi” Çatısı Altında Toplandı

Kosova’da Türk Sivil Kuruluşları “Türk Denekler Evi” Çatısı Altında Toplandı

Kosovalı Türkleri tek çatı altında toplamak maksadıyla ‘Türk Dernekler Evi’ kuruldu. Kosova’da Türk dilini, kültürünü, gelenek ve göreneğini yaşatmakta önemli rol oynayan Kosova Türk sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek tek çatı altında toplandıkları Türk Dernekler Evi, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan’ın da katılımıyla törenle bir şeklide açıldı.
Açılış töreninde bir konuşma yapan “Filizler” Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ferhat Derviş: “Kosova’da bir yeni yaşıyoruz. İlk kez Türk dernekleri tek çatı altında toplandı. Tek çatı altında Türk dernekleri olarak büyük başarılara imza atacağız. İlk adım olarak sesimizi daha iyi duyurmak için bu çatı altında Türkçe yayın yapan bir radyo kuracağız” şeklinde konuştu.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar da, Kosova Türk sivil toplum kuruluşlarının tek çatı altında toplanarak seslerini bu şekilde daha gür duyuracaklarını söyledi. Türk Evi dışında ileride bir Türk Kültür Merkezi açmak için çalışacaklarını vurgulayan Yağcılar: “Türk Kültür Merkezi’nin hem Kosova’ya hem de toplumumuzda renk katacaktır. Bu renk içerisinde hem Kosova daha güzel olacaktır, hem bizlerde kendimizi daha mutlu ve daha iyi bir şekilde hissedeceğiz” ifadelerini kulandı.

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan ise, “Az veren candan çok veren maldan verir derler. Ben de bu 3 ay önce Türk Evi’nin kurulması için Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak destek vermeye hazır olduğumuzu söylemiştim. İmkânlarımız ölçüsünde bu bina kuruldu ve şimdi baktığımda buradaki manzara da beni çok etkiledi. Aslında bu bütün Kosova’da görmek istediğimiz bir şey. Birlik ve beraberlik içerisinde aynı yuvanın altında bir asile gibi farklı dernekler ve farklı renkler olarak ama ortak paydada beraber çalışmak; hepimizin arzusu bu. Bizim Türk toplumundan görmek istediğimiz örnek tablo budur. Bu varlığımızın kıymetini bilmeliyiz ve bunu gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Siz birlik içerisinde oldukça Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları her zaman sizlerin yanında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Priştine Müdürü Doç. Dr. İsmet Biner de, Kosova’daki kültürel faaliyetlerin devam etmesi için Yunus Emre TKM olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Açılış konuşmaları ardından konuklar, Mustafa Kemal Atatürk ve Kosova ile Türkiye Cumhuriyeti bayraklarıyla süslü Türk Dernekleri Evi’ni gezdiler.