Logo Loading

Kosova’da yapılacak genel seçimler konusu ele alındı

26 Ağustos 2007 tarihinde Prizren’de gerçekleşen Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Kosova’da yapılacak genel seçimler konusu ele alındı.

Kosova’nın önemli ve kritik bir dönemden geçtiği vurgulanan toplantıda, bu dönemde tüm Kosovalıların sağduyuyla ve birlik beraberlik içerisinde davranmasının gereği bir daha yinelendi. Bu çerçevede Kosova Türk Toplumu ve tek partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi, tüm siyasi gelişmeleri yakından takip ederek Kosova’nın geleceğine dair tüm sorumlulukları üzerine alma hazırlılığını bildirmektedir.

Diğer taraftan seçimlerle ilgili MSK tarafından alınan kararlar üzerine KDTP çalışmalarını devam edeceğini ve buna bağlı olarak seçim sürecine de katılacağını bildirmektedir.

Aday listelerinin tercihli olmasını selamlarken, yapılacak Kosova Meclisi, Belediyeler Meclisi ve Belediye Başkanlık seçimlerine adayların belirlenmesi ve gereken işlemlerin yapılması kararlaştırılmıştır. Gelecek toplantı için şubeler tarafından adayların belirlenip MYK’una iletilmesi istenilmiştir. Seçim süreci ve sonucunda, daha yüksek başarı ve sonuçlara ulaşılması amacıyla, her şubenin kendi bölgesinde çalışmalarına devam ederek faaliyette olan dernek ve diğer kuruluşlarla seçim süreciyle ilgili danışması istenmektedir. Parti ve adayların sertifika süresinin 7 Eylül 2007 tarihine kadar devam ettiği hatırlattırılarak tüm işlemlerin parti sorumluları tarafından kurallara uygun bir şekilde zamanında yerine getirilmesi istenildi.

Toplantıda bir daha KDTP’nin Kosova Meclisi seçimlerine katılması için hiçbir imzaya gerek olmadığı ve herhangi diğer bir engelin de var olmadığı belirtildi. Oysa Gilan, Mitroviça, Vuçitırın ve Yanova(Lipyan)’da KDTP Şubelerinin belediye seçimlerine katılmaları için şubelerinin 100’er seçmen imzasına gerek duyduğu hatırlatıldı.

Kosova Türk Toplumunun bu dönem seçimlerine de tek siyasi partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi ile katılması önemle vurgulandı.

Toplantıda, bu dönemde ve seçim sürecinde, topluluğumuz arasında birlik ve beraberliğin korunması ile tek sesle hareket edilmesinin, Kosova Türk Topluluğu açısından ne denli önemli olduğunun altı bir daha çizildi.