Logo Loading

Kosovalı gençler Hollanda’yı fethetti

Kosovalı gençler Hollanda’yı fethetti

UETD ve Hollanda Türk Evinin davetlisi olarak Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Orhan Lopar önderliğindeki Gençlik Kolları 18-22 Haziran tarihleri arasında Siyasi Katılım Eğitimi konulu seminerine katıldılar.

Hollanda siyaseti, yönetimi, Hollanda’da siyasi katılım ve seçimler, lobicilik, AB Gençlik Değişim programlarından oluşan beş günlük eğitimin yanı sıra önümüzdeki dönem içerisinde Hollanda ve Kosova arasında ortaklaşa yapılabilecek olan projeler de tartışıldı.

Seminer programlarının açılışını yapan UETD Hollanda Başkanı Veyis Güngör, Kosova’nın geleceklerini Hollanda’da ağırlamanın ve onların siyasi konularda bilinçlenmelerine destek sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Bu projenin birinci ayağını Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Güngör, Kosova’da yapılan seminerde başarılı olan 12 genci Amsterdam’da ağırladıklarını belirtti.

Kosova heyeti başkanı Orhan Lopar ise Kosova Demokratik Türk Partisi Gençlik Kollarının üst düzey yetkilileriyle Hollanda’da bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ettiği gibi yeni bağımsızlığını kazanan ve demokratikleşme yolunda desteğe ihtiyaç duyan Kosova gençlerine bu konuda eksikliklerini gidermeleri için olanak sağlayan UETD ve Hollanda Türk Evine teşekkürlerini iletti.

Gençler Hollanda’yı uzmanından dinledi

Kosovalı gençler, ilk semineri Hollanda’da siyasi partiler ve seçimler konusunda Eyalet Meclisi Milletvekili Songül Akkaya’dan aldı. Hollanda’nın kraliyet yönetimi altında bir devlet yapısına sahip olduğuna dikkat çeken Akkaya, Hollanda’nın insan hakları ve demokrasi açısından şu an Avrupa değerlerini yansıtan örnek bir ülke olduğunu belirtti. Siyasetin ayrılmaz öğesi hukukun Hollanda örneği üzerinde de duran Akkaya, Hollanda’da tam anlamıyla yargının bağımsız olduğunu ve kanun önünde herkesin eşit bir şekilde yargılandığını belirtti.

Siyaset ve Kamuoyu Enstitüsü (IPP) ziyaret edildi

Gençler Hollanda ziyaretleri çerçevesinde Siyaset ve Kamuoyu Enstitüsü (IPP) ziyaret ederek, enstitünün çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Enstitünün Proje Sorumlusu Tatjana Meijvogel-Volk, Kosovalı misafirlere Hollanda’da “Siyasi Katılım ve Gençlik” konusunda bir seminer vererek, Hollandalı gençlerin siyasete katılımını, gençlerin siyasete katılımı için uygulanan metotları, bu metotların pratikte işlemesi gibi konularda katılımcıları bilinçlendirdi. Enstitü olarak şu anda demokratik sürecin işletilmesi konusunda önemli bir vizyon üstlendiklerine dikkat çeken Volk, en önemli amaç ve gayelerinin gençlerin siyasete katılımını teşvik etmek olduğunun altını çizdi.

Gençler, lobi yapmayı öğrendi

Gençler, günümüz dünyasında özellikle uluslar arası ilişkilerde büyük önem arz eden lobicilik konusunda da bilinçlenme fırsatını yakaladılar. Eski Meclis üyesi Erdinç Saçan, “Taban geliştirme ve Lobicilik” lobiciliğin günümüz dünyasında var olan öneminden, lobiciliğin inceliklerinden, lobicilikte izlenmesi gereken konularda gençleri bilinçlendirdi. Günümüz dünyasında özellikle sivil toplum açısından en can alıcı noktanın lobicilik olduğuna dikkat çeken Saçan, demokratik değerleri benimseyen ülkelerde lobiciliğin daha büyük önem arz ettiğinin altını çizdi. Lobicilikte dikkat edilmesi gereken en önemli olgunun “hedefin ne olduğunun” bilinmesi olduğunu belirten Saçan, lobiciliğin uzun bir süreç olduğunu ve lobicilik konusunda başarı sağlanmasının püf noktasının aceleci davranmamak olduğunu belirtti.

Hollanda, Kosova’nın dostu

Kosovalı gençler seminer çalışmaları çerçevesinde Hollanda’nın Kosova ile ilişkilerini Kosova asıllı SMS Müdürü Zeki Shehu tarafından tanıma fırsatını buldular. Hollanda’nın özellikle Kosova savaşından sonra Kosova’ya daha fazla önem vermeye başladığına dikkat çeken Shehu, bağımsızlık ilanı ve ardından da bu desteğin sürdüğünü belirtti. Sadece Kosova’nın 17 Şubatta ilan etmiş olduğu bağımsızlığı tanımada Shehu, “Kosova’nın 17 Şubatta ilan etmiş olduğu tek taraflı bağımsızlığı tanımada Hollanda hükümeti tereddütle yaklaşmıştır. Diasporadaki Kosovalılar olarak bizler, Hollanda hükümeti bünyesinde lobiciliğe başvurarak tanıma konusunda adım atılmasını talep ettik. Yoğun çalışmalarımızın ardından Hollanda hükümeti 4 Martta Kosova’nın bağımsızlığını tanımıştır” şeklinde konuştu.

Shehu, Avrupa Birliği’nin Kosova’ya yaptığı kadar yatırımı son zamanda hiçbir ülkeye yapmadığına dikkat çekerken, gençlerin de Avrupa Birliği’nin özellikle kişisel gelişim ve sosyal projelerine başvurma çağrısında bulundu.

Gençler proje yapımı konusunda bilinçlendi

Eğitim seminerinin son gününde gençler Avrupa Birliği değişim programları konusunda da fikir sahibi olma fırsatını yakaladılar. Proje uzmanı Hande Yenidünya tarafından gençlere, Avrupa Birliği çerçevesinde gençlere yönelik değişik proje ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği’nin aday ülkelere olduğu gibi üye potansiyeli olan ülkelere de proje desteğinde bulunduğunu ifade eden Yenidünya, bu projelerden de Kosovalıların da yararlanabileceğinin altını çizdi. Özellikle de Youth Action proje başlığının gençleri kucakladığını ve bu projeler çerçevesinde değişim programlarının gençlere açık olduğunu ifade eden Yenidünya, Avrupa Gönüllü Hizmetinden Kosovalı gençlerin de yararlanabileceğini söyledi.

Kosovalı gençler şampiyon

Kosovalı gençler, Türk – İslam Kuruluşları Birliği tarafından düzenlenen “Kır Şenliklerine” katıldı. Şenlikler çerçevesinde düzenlenen halat çekme oyununda önce Almanya gençlerini, ardından da Hollanda gençlerini yenmeyi başaran Kosovalı gençler, bu dalda şampiyonluğa ulaşarak birincilik kupasının sahibi oldular.

Barbekü keyfi

UETD Hollanda ve Hollanda Türk Evi, Kosovalı gençlerin onuruna dernek ofisi bahçesinde bir barbekü ziyafeti verdi. Ziyafete Hollanda’da Türk toplumu önde gelenlerinin yanı sıra Hollanda’da yaşayan diğer toplukların temsilcileri, dernek başkanları katıldı.

Gençler Sultan Ahmet Camisini ziyaret etti

Seminer arasında sosyal faaliyetlere katılma ve tarihi mekânları da gezme fırsatı da yakalayan Kosovalı gençler, Cuma günü Zaasntad’daki Sultan Ahmet Camisini gezerek, cami başkanı Ali Acar’dan cami ve Hollanda’da dini faaliyetler hakkında bilgi aldılar. Acar, cami olarak Hollanda’da Müslümanları özellikle de Türkleri bir araya toplama amacı güttüklerini ifade ederken, cami çerçevesinde çocuklara dini eğitim imkânı sunduklarını söyledi.