Logo Loading

Kosovalı Konuklar İstanbul’a Doydu

Yıllardır Türkiye özlemiyle yaşayan Kosovalılar, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ın aracılığı ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun desteği ile Bakan Yağcılar’ın Danışmanı Ergin Kala eşliğinde İstanbul’a geldi.

Prizen ve Priştineli 28 kişilik grup salı günü İstanbul’a ayak bastı. Ziyaretlerinin ikinci günü Cağaloğlu’ndaki Valilik binasında Vali Mutlu’yu ziyaret etti.

Kosovalı misafirlerini kapıda “Aynı coğrafya ve kültürün insanları olarak sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu gezi vesilesiyle Türkiye özleminizi biraz da olsa gidermiş olacağız. Tekrar hoş geldiniz” sözleriyle karşılayan Vali Mutlu, “İstanbul’umuzu keyifli ve mutlu bir şekilde gezmenizi diliyorum. İstanbul’un ardından tarihi bir şehrimiz olan Bursa’ya da gideceksiniz. Türkiye’den Kosova’ya birçok güzel hatıra ile dönmenizi diliyorum” dedi.

Prizen ve Priştineli misafirleriyle sohbet esnasında Vali Mutlu, Prizren’de tarihi Emin Paşa Camisi’nin onarımını üstlendiklerini ve camii planının çizilmekte olduğunu söyleyerek, proje onarımı başladığı zaman Kosova’ya gideceği müjdesini verdi.

Danışman Ergin Kala, “Uzun yıllardır Türkiye’ye gelemeyen vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelmesine vesile olduğunuz için Bakanımız Mahir Yağcılar’a ve İstanbul Valiliği’ne çok teşekkür ediyoruz. Bu birlik var oldukça Balkanlar huzurlu ve mutlu bir birliktelik içerisinde olacaktır” dedi.

Konutta yapılan şerbet ve kurabiye ikramının ardından Vali Mutlu misafirlerini, otobüslerine kadar eşlik ederek uğurladı.

Kosovalı ziyaretçiler dün İBB’nin Topkapı Sosyal Tesisleri’nde öğlen yemeğinin ardından minik bir İstanbul turu yaptılar; Miniatürk, Pierre Lotti, Eyüp Sultan Camii ve Eyüp gezisi sırasında İstanbul’da olmaktan duydukları mutluluğu gizleyemediler.

İstanbul’un Kosovalı misafirleri İstanbul Valiliği’nin düzenlediği 4 günlük İstanbul ve 1 günlük Bursa gezisinin ardından ülkelerine dönecekler.