Logo Loading

”Kosova’nın Statüsü ve Türkiyedeki Kosovalı Öğrencilerin Sorunları” Konferansı

”Kosova’nın Statüsü ve Türkiyedeki Kosovalı Öğrencilerin Sorunları” Konferansı

Kosova Meclisi Prizren Milletvekili ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile Kosova Adalet Bakan Yardımcısı Altay Suroy, 30 Mart Cuma akşamı Atatürk Öğrenci Yurdu Konferans Salonunda,”Kosova’nın Statüsü ve Türkiyedeki Kosovalı Öğrencilerin Sorunları” konulu konferansa katıldılar. Öğrencilerin geniş katılımının gerçekleştiği konferansa, İstanbul’da bulunan Dernek ve Vakıfların da ilgisi üst düzeydeydi.

Türkiyedeki yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen, Türk Dünyasından sorumlu Koordinatör Sn. Birol Dok ve İstanbul Vali Yardımcısı Sn. Murat Kocabaş’ın konferansa katılımları Kosova sorununun Türkiye tarafından da önemsendiğini kanıtladı. 150’ye yakın Kosovalı öğrencinin yanı sıra, Kosova sorununa ilgi duyan öğrencilerin de katılımı iki buçuk saat süren konferansı daha da etkin kıldı.

Kosovanın statü sürecinin önemine dikkat çeken Yağcılar, “Kosova artık kendi iradesine sahip olma yolunda büyük mesafe katetti” dedi. Ahtisari planının Kosovanın bağımsızlık yolunu açtığını ve ancak multi etnik bir çerçevede tanımlanması halinde, gerçek anlamda bağımsız Kosovadan bahsedilebileceğine kanaat getirdi. Öğrencilerin sorunlarını da dinleyen Genel Başkan, Türkiyedeki öğrencilerimizin gelecekte Kosovanın yapılanmasında oynayacağı rolün önemine değindi.

Ahtisari planının içeriğini ve sürecini ayrıntılı şekilde anlatan Adalet Bakan Yardımcısı Suroy, Kosovanın gelecekte yaşayacağı muhtemel değişikliklerden söz etti.

Öğrencilerin yoğun sorularıyla karşılaşan Birol Dok, yabancı öğrencilerin sorunlarının çözümünde elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve Kosovaya, öğrenci kontenjanlarının oluşturulmasında diğer ülkelere nazaran daha toleranslı davranıldığını belirtti.

Öğrencilerin büyük ilgiyle dinlediği konuşmacılar arasında İstanbul Vali Yardımcısı Kocabaş da, bügünlerde Kosova halkının birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekti. İstanbul Valiliğinin yabancı öğrencilere sunduğu olanaklardan bahseden Vali Yardımcısı, Türkiyede ilk defa İstanbul’da yabancı öğrenci meclisinin kurulduğunu ve bu mecliste Kosovalı bir öğrencinin başkan yardımcısı seçildiğini belirtti.

Konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de düşüncelerinin paylaşıldığı konferans öncesinde, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından konuklara ve öğrencilere yemek verildi.