Logo Loading

Lajcak, Genel Başkanımız Damka ve Topluluk Milletvekilleri ile Görüştü

Lajcak, Genel Başkanımız Damka ve Topluluk Milletvekilleri ile Görüştü

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyalogu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak, bugün topluluk milletvekileri ile bir araya geldi.

Sırbistan ile Kosova arasında diyaloğun bir an önce başlaması ve her iki tarafın bir sonuca ulaşmasını hedeflediklerini belirten Lajçak, bu hususta meclisin onayının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Bu anlaşmanın AB desteği ile sonuçlanacağına inandığını ve her iki tarafın da belli ödünlerde bulunmaları gerektiğine dikkat çekti.
Görüşmede Kosova’nın önünde bölgesel istikrar, uluslararası alanlarda gelişme ve bütünleşme ile vatandaşlar için ekonomik ve seyahat özgürlüğü fırsatlarının yanısıra, bölgenin istikrarı için de çok önemli fırsatların bulunduğuna işaret edildi.

Genel Başkanımız Fikrim Damka Türk milletvekili olarak, diyaloğun AB ve ABD ile ortak bir koordinasyon içinde olması gerektiğine dikkat çekerek, toprak paylaşımının asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. Kosova’nın geleceğinin inşasında Arnavut iktidar ve muhalefet partilerinin birlikte hareket ederek, diyalog hususunda ortak bir tavır sergilemeleri gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız Fikrim Damka, Kosova’nın geleceği için bu zamanda alınacak kararların bütün bölgenin akibetini de etkileyeceğini belirtti.