Logo Loading

Liderler: Kosova Toprak Bütünlüğü Konuşulmayacak

Brüksel’e 17 Ocak’ta gerçekleşecek olan görüşmelere gitmeden önce Başbakan Hashim Thaçi siyasi parti temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmeye Isa Mustafa, Blerim Shala, Mimoza Kusari-Lila, Mahir Yağcılar, ve Slobodan Petroviç katıldı. Başbakanlık görüşmenin ardından da bildiri yayınlandı.

Hükümet tarafından yayınlanan bildiride 18 Ekim 2012 tarihli meclis kararı uyarınca Kosova’nın Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesi diyalogunu, AB Yüksek temsilcisi Catherine Ashton yönetimi ve ABD desteği ile 19 Ekim tarihinden bu yana devem ettirdiği belirtiliyor.

Bildirinin devamında Kosova tarafının tutumu hakkında ayrıntılı bilgiye yer verilmiş ve Martti Ahtisaari’nin Kapsamlı Önerisi, Kosova Cumhuriyeti Anayasası ve yürürlükteki yasaları; Kosova Cumhuriyeti Meclisi Kararı; Robert Cooper’ın önderliğinde yürütülen teknik diyalog sürecinde Brüksel’de varılan anlaşmaların dikkate alınacağının altı çizilmiş.

Yayınlanan bildiride ayrıca, Kosova Hükümeti’nin herhangi bir şekilde bu diyalog sürecinde Kosova statüsü, Kosova’nın bağımsızlığı, Ahtisaari’nin Kapsamlı Önerisinde yer alan ve Kosova Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınan sınırları ile Kosova toprak bütünlüğünü üzerinde durulmayacağı gibi maddelerin altı çizilmiş.

Kosova tarafının diyalog sürecinde üstünde durmak istediği konular 7 madde halinde bildiride belirtilmiş. Belirtilen konuların hepsi Kosova kuzeyinin entegrasyonu ve Sırp paralel yapıların ortadan kaldırılıp, kuzeydeki Sırp vatandaşların Kosova kurumları ile bütünleşmesi konularını oluşturuyor.

17 Ocakta yapılacak olan görüşmede Başbakan Thaçi’nin Kuzeydeki paralel yapıların kaldırılması, Sırbistan tarafından yapılan mali yardımların denetimi, kuzeyde düzenin kurulması için atılacak olan somut adımlar üstünde durulacağı bildiriliyor.

Ekonomik açıdan da, Sırbistan ve uluslararası bağışçılara açık olacak kuzey için özel bir fonun oluşturulacağı belirtiliyor.
Paralel yapılar kaldırıldıktan sonra da Kosova Polisinin ve mahkemenin kuzeydeki faaliyetlerinin normalleşeceğinin belirtildiği bildiride, Sırbistan’nın Sırp Belediyeleri için özerklik verilmesi teklifinin ise kabul edilemez olduğunun altı çizi