Logo Loading

Lüksemburg’da Bakan Yağcılar EUROSTAT Yetkilileriyle Görüştü

Lüksemburg’da Bakan Yağcılar EUROSTAT Yetkilileriyle Görüştü

Lüksemburg ziyaretini gerçekleştiren Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova İstatistik Kurumu Müdürü İsa Krasniqi bugün EUROSTAT (Avrupa İstatistik Ofisi) Müdürü Pieter Everaers ve müdür yardımcısı Marie Bohata ile görüştü. Görüşmede nüfus sayımı süreci, Kosova İstatistik Kurumu’nun karşılaştığı sorunlar ve gelecekle ilgili planları ele alındı.

Sayım süreci, Resmi İstatistik Yasası’nın kabulü ve Kosova İstatistik Kurumu’nun oluşturulmasının önemli olduğun u söyleyen Marie Bohata, Kosova’nın ilerideki dönemde İlerleme Raporu’ndan çıkan eksiklerin giderilmesi, İstatistik Yasası’nın uygulanması, yasaların öngördüğü İstatistik Konseyi’nin oluşturulması yıllık ve birkaç yıllık planların hazırlanması gereğine işaret etti.

Şimdiye kadar nüfus sayımları sürecinde gelişmelerden bilgi veren Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, İstatistik Kurumu bütçesinin artırılması ve yasa ile öngörülenlerin gerçekleştirilmesi yönünde yapılanlardan konuştu. Yağcılar, tarım ve işletme sayımının olduğu gibi verilerin yayınlanması sorununun üstesinden gelinmesi için daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Yılın sonuna doğru açıklanması planlaştırılan nüfus sayımları nihai sonuçları, büyük bir başarı olacak. Verilerin yayınlanmasında nüfus sayımları sürecinden elde edilen sonuçların kalitesi ve inanırlığının kaybolmamasına ayrıca dikkat edilecek.

Kosovalı yetkililer ziyaretin devamında EUROSTAT yetkilileriyle AB üyeliği yolunda devletlerin istatistik alanında gerçekleştirmesi gerekenleri, Kosova’da mevcut istatistik sistemi durum değerlendirmesi, Avrupa Komisyonu desteği ile çok yıllık kalkınma planları ve gelecek projelerin hazırlanması konuları ele alındı.