Logo Loading

Mahir Yağcılar: 2013’te Daha Büyük Başarılar Bekliyoruz

2012 yılının son saatlerini yaşadığımız bu günde, Kosova ve halkı için bu yılın nasıl geçtiğini, ne kadar başarılı ya da zor bir yıl olduğunu Kamu Yönetim Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile yaptığımız söyleşide değerlendirdik.

2012 yılı Kosova için önemli bir yıldı. Hiç kolay olmayan bir yıldı. Ama sanırım gün be gün Kosova bir devlet bir cumhuriyet olarak kendi ayakları üzerinde durmaktadır ve ileriye daha kalkınmış bir şekilde yoluna devam etmektedir. Bu sözlerle değerlendirmesine başlayan Bakan Yağcılar, “Bu yıl içerisinde önemli olan Sırbistan’la ilişkilerin normalleşmesi açısından görüşmelerin başlatılmasıdır. Maalesef bazı diğer olumsuz olaylar Kosova’nın siyasi anlamda otoritesini zedelemiş, aynı zamanda beklediğimiz ekonomi alanındaki yatırımlar da geliştirilmemiştir. Fakat genel olarak baktığımızda, mevcut zorluklara rağmen Kosova, Avrupa Birliği yolunda ilerlemektedir, çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

“Diyalog, Kosova ve bölge için en büyük sınavlardan biridir. Kosova bu sınavı yerine getirmekte hazırlığını ifade etmiştir” şeklinde konuşan Bakan Mahir Yağcılar, ancak bu karşılıklı bir görüşme olduğu için karşı taraftan da olumlu görüşler beklendiğini ve diyalogda her iki tarafın olumlu yaklaşımlarına ihtiyaç duyulduğunu ileri sürdü.

Bakan Yağcılar, bu görüşmeler yanı sıra, hükümet olarak fizibilite çalışmasıyla ilgili kriterleri de yerine getirmeye çalıştıklarını, eğer bu iki konuda başarılı olunursa, Kosova’nın ilk adım olarak vize muafiyetini kazanmasının beklendiğini vurguladı. “ Amacımız, belki gelecek yılın sonu veya en geç 2014 yılının ortalarında gerçekleşmesidir” diyen Yağcılar, bu gerçekleşirse Kosova Cumhuriyetinin Avrupa Birliğine yolu hızlanmış olacağını, buradaki istikrarın hem siyasi hem de ekonomi açıdan daha üst bir seviyeye çıkacağını, Kosova halkının da daha iyi hayat şartlarına kavuşacağını ifade etti.

Bakan Yağcılar, 2013 yılında diyalog ve fizibilite çalışması konularında Kosova’nın başarı elde edeceğine inandığının da altını çizdi.

Yağcılar, “Bu kapsamda, biz de Bakan olarak Kamu Yönetimdeki çalışmaları devam ettik, yine partide de parti çalışmalarımızla beraber toplumumuzla ilgili konular üzerinde çalışmalarımız ve başarılarımız olmuştur” şeklinde konuştu.

Kamu Yönetimde yapılan çalışmalardan konuşurken Bakan Mahir Yağcılar, uygulanacak reformlar sayesiyle 2013 yılında bu çalışmaların daha belirgin olacağını, çünkü tamamen Kamu Yönetimde yeni bir sisteme geçileceğini; bu sistemle hem çalışanların değerlendirilmesi hem de çalışanların, memurların ödenmesiyle ilgili yenilikler olacağını söyleyerek, bu çalışmaların bakanlıkların iç organizasyonlarıyla ilgili de yapılmakta olduğunu açıkladı.

Bu değerlendirmesinin sonunda Kamu Yönetim Bakanı yeni yıl mesajını da iletirken özetle şunları söyledi:
“Tüm Kosovalıların, soydaşlarımızın, Kosova Türk toplumunun yeni yılını kutlar, bu yıl hem halkımıza hem de toplumumuza daha iyi ve daha başarılı yaşam şartları getirmesini dilerim.

Bu yılda da çalışmalarımızla, Avrupa Birliği yolunda bir adım daha yakın olacağımıza ve Avrupa Birliği yolundan giderken tüm Kosovalıların hayat şartlarının düzeleceğine inanıyorum. Dolaysıyla bölgede ve dünyada barış ve istikrarın hakim olmasını diler, herkesin yeni yılını kutlar, mutluluklar dilerim.