Logo Loading

Mahir Yağcılar Bir Dönem Daha KDTP Genel Başkanı

Mahir Yağcılar Bir Dönem Daha KDTP Genel Başkanı

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP 7. Olağan Kongresi’nde KDTP Genel Başkanı görevine oybirliğiyle Mahir Yağcılar yeniden seçildi.

Prizren’de bugün (26.06.2015) gerçekleştirilen KDTP 7. Olağan Kongresi’nde KDTP Meclisi tek aday olarak açık oylamayla KDTP Genel Başkan görevine Mahir Yağcılar’ı,  KDTP Merkez Yönetim Kurulu’nu ve komisyonlarını oybirliğiyle seçti.

KDTP Meclis üyeleri, parti sempatizanları ve çok sayıda davetlinin de hazır bulunduğu toplantı Kosova ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Enis Kervan Divan Başkanlığı’nda toplantının başında KDTP şube başkanları parti içi seçimlerle ilgili kısaca bilgi verirken KDTP MYK adaylarını da açıkladı.

KDTP 7. Olağan Kongresi’ni selamlayan T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan,  Kosova ile Türkiye arasında en önemli dostluk köprüsünü Kosovalı Türkler teşkil ettiğini söylerken Türkiye olarak da Kosova’da Türklerin siyasetten de güçlü olmasına önem verildiğini belirtti.  KDTP’nin her düzeyde Türk Toplumunun siyasi temsilcisi olarak başarıyla temsil ettiğini söyleyen Ozan, bu seçimlerde de yeni seçilenlerin bu yönde çalışmalarını sürdüreceği inancını ifade etti.

Devlet Bakanı Rasim Demiri, Boşnak ve Türk siyasi temsilcilerinin 15 yıldan bu yana çok iyi bir işbirliğinde bulunduğunu belirtirken 6+ parlamento Grubu’nda birlik içinde yürütülen çalışmaları örnek olarak gösterdi.

Tek aday olarak KDTP Genel Başkanı Adayı Mahir Yağcılar seçim programını okudu.

KDTP’ yi Türk Toplumunun yegane temsilcisi olarak toplumun kaderini çizen ve toplumdan nefesini alan bir parti olarak değerlendiren Mahir Yağcılar, KDTP’nin Kosova siyasi sahnesine damga vurduğunu ve Türkiye ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

KDTP’nın her düzeyde temsiliyetini devamlı artırdığına işaret eden Yağcılar; dilimizi, kültürümüzü ve dinimizi koruma çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

Konuşmasının devamında seçim programının en önemli konularından özetle bilgi veren Mahir Yağcılar, bundan böyle KDTP’nin Kosova’nın tek sesi ve adresi olacağını bildirdi.

KDTP 7. Olağan Kongresi’nin devamında KDTP Meclis Üyeleri, 2000 yılından bu yana KDTP Genel Başkanı görevini yapan Mahir Yağcılar’ı yeniden oybirliğiyle KDTP Genel Başkanı görevine seçti.

Teşekkür konuşmasında KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, birlikte çalışarak halkımızın ihtiyaçlarını daha fazla karşılama imkanı yaratılacağını vurguladı.

Bu dönemden sonra KDTP Genel Başkanı görevine aday olmayacağını bildiren Mahir Yağcılar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Parti olarak daha güçlü olmalıyız, daha koordineli çalışmalıyız ve sesimizi daha fazla duyurmalıyız. Bu dönemde de hep birlikte daha başarılı olacağımızı inanmaktayım. Her yolun başlangıcı olduğu gibi sonu da vardır. Dolayısıyla bu dönem benim için son dönemdir. Bundan sonra artık gençlerimize, diğer arkadaşlarımıza görevi devredeceğim. Çalışmalarıma devam edeceğim ama artık genel başkan adayı olmayacağım. “

Toplantının devamında KDTP Meclisi, şubeler tarafından önerilen KDTP MYK üyelerini ve komisyonlarını seçti.

KDTP bu akşam üye ve davetlilere geleneksel iftar yemeğini verecektir.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın seçim programı konuşmasını olduğu gibi aktarıyoruz:

“Öncelikle kosova Demokratik Türk Partisinin VII. Sıralı kongresine katıldığınızdan dolayı teşekkür ederim, bu kongrenin parti ve toplumuza hayırları getirmesini diler, hepinize saygılarımı sunarım.

Kosova Demokratik Türk Partisi Kosova Türk toplumunun  yegane partisi olarak, toplumun kaderini çizen ve toplumdan nefesini alan bir partidir. KDTP ayrıca Kosova siyasi sahnesine damga vurmuş bir parti olarak Kosova’yı uluslararası sahneye taşıyan ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirmesinde önemli bir rol oynayan parti olarak bilinmektedir. Bugüne kadar yarıştığı tüm seçimlerde kendi çapında ve azınlık topluluklar arasında başarıya ulaşan bir partidir. Her seçimde milletvekileri ve bakan veya bakan yardımcılarıyla temsil edilen bir parti olmuştur. Belediyeler düzeyin de de temsiliyetini devamlı artıran bir parti olmuştur.

Bunun nedeni beraber ve bir hareket olmasında yatmaktadır, bunun nedeni Kosova’yı sevdiğimiz kadar dilimizi, kültürümüzü ve dini değerlerimizi sevdiğimizdedir. Biz bildik ve biliyoruz ki dilimiz, eğitimiz ve gelenek ve göreneklerimiz varsa biz varız, Türkiye ile özel ilişkilerimiz varsa biz varız. Biz bu bunları emanet olarak büyüklerimizden aldık, bu emanetleri gururla gençlerimize teslim etmekteyiz.

Elimizde  varolan potansiyeli seferber edip, hem Kosova Türk Topluluğunun hak ve çıkarlarının savunuculuğunu, hem de Kosova’da daha etkin bir siyasi özne olarak ortaya çıkmak için gereken çalışmaları yaptık, yapmaktayız.

En başta Türkçe’nin kulanım ve geliştirilmesiyle ilgili  anayasal ve yasal mekanizmaların kurulması için harekete geçtik ve Türk dilinde eğitimin devamını sağladık, sürdürebirliğini güvene aldık. Devamında siyasi, kültürel ve genel haklarımızın teminatı için ortak hareket ettik. Parti, sivil kuruluşlar ve aydınlarımızın çalışmaları neticesinde demokrasi mücadelenin sembollü olduk. Bunu hem yerli hem de uluslarası toplumu teyit ve takdir etti. Türkçemizin resmiyetini sağladık, eğitimi garantiledik, tarihi ve kültür eserlerimizin koruması için kamuoyu desteğini sağladık. Siyasi ve Kamu temsilliyetimizi artırdık, Mamuşa belediyesini oluşturduk, Türkiye- Kosova arası her yönlü ilşikilerine ön ayak olduk, yatrımların gerçekleşmesi için başarılı adımlar gerçekleştirdik. Bir sözle toplumumuzun varlığını kanıtlayıp, Kosova’nın temel taşlarından birini yaptık. Bu partimiz sayesinde, birlik ve beraberlik, kararlığımız sayesinde olmuştur. Aynı kararlığı siz değerli gençlerimizin heves ve azminde görmekteyiz, işte bu bizi mutlu kılıyor.

Son yapılan parti Kongresinden sonra haksız ve gereksiz bir şekilde partimize fitne tohumları ekilmeye denendi, ancak bu başarılmadı ve bizler bu günler daha güçlüyüz, temsiliyetimiz daha güçlü ve yeni ve  genç kadrolarımız yetişmektedir. Geçen dönem bir bakan ve üç bakan yardımcısı, üç milletvekili ile devlet kurumlarında temsil edildik, bu dönemde yine güçlü varız, belediyelerde ki temsiltiyetimizle beraber gücümüze güç katmaktayız. Bu güçle bizler toplumumuzun ihtiyaçlarına cevap verdik, halkımıza arka çıktık, her şahısa bire bir yardımcı olduk.

Eğitim konusunda, iş konusunda, sağlık konusunda, her ne dert varsa dinledik, her ne istek varsa yerine getirmeye çalıştık. Bu anlamda ben tüm vekillerimize, belediye temsilcileri ve diğer temsicilerimize teşekkür etmek istiyorum. Sayenizde yüzlerce öğrenciye eğitim ve burs imkanı sağlandı, yüzlerce soydaşımıza şifa ve çare bulundu, derneklerimize destek sağlandı, Kosova Türk toplumunun sesi dünyaya duyuldu.

Diğer taraftan çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik, Özel anma günleri yapıldı, festivaller örgütlendi, kitaplar ve dergiler yayınlandı, seminer ve geziler yapıldı, önemli misafirler ağarlandı, başarılı seçim kampanyalrı yürütüldü, küçük-büyük, yaşlı–genç,erkek-kadın, öğretmen-öğrenci, işçi- yetkili, hiç kimseyi ayırmadan, kimseyi unutmadan, el uzatıldı, bayram, ramazan veya başka günlerde sosyal-yardımlaşma ve dayanışma gerçekleştirildi. Bunların arasında en önemli olan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli bayramı, Ramazan ve Bayram etkinlikleridir. Gönül sevdası ve gençliğin gücü bir araya gelince Kosova için örgütleme açısından örnek olduk ve sayenizde örnek toplum olarak her zaman bilineceğizdir.

Çünkü bizler geçmişten devlet sevdası aldığımız, azınlığın ve göçün getirdiği çile ve tecrübesini, anavatandan uzak kalmanın acısını yaşayan bir toplumuz. Bu tecrübeler bizim varolma bağışıklığımızı artırmıştır. Mücadele ruhuyla aşınlamışız ve bu ruhu nesilden nesile aktarmaktayız. Biz küçük olma kompleksini yenmişizdir, biz dilimizle, dinimizle, kitaplarımızla, şiirlerimizle, türkümüzle, resimimizle, tiyatromuzla, sanatımızla, elişimizle, siyasetimizle, dernekçiğimizle, birlik ve beraberliğimizle tüm engelleri aşmışız ve bundan sonra da aşacağızdır.

Dolayısıyla, önümüzde ki dönemde tekrar toplumuzun tek siyasi çatısı altında, Kosova Demokratik Türk Partisi çatısı altında buluşulması öneminin altını çizmek istiyorum. Tek parti demokratik ve seçim olanaklarında daha fazla milletvekili demektir, daha fazla temsiliyet demektir, halkımıza daha fazla imkan sağlamak demektir.

Parti olarak bu yolu bundan böyle de kararlıkla ve bilinçli bir şekilde kat etmeliyiz. Kosova Türkleri Kosova’nın temel etnik unsurlarından biri olarak  kimliğimize sahip çıkmak, Kosova genelindeki dil ve diğer haklarımızı geliştirmek ve kullanılmasını sağlamak, Merkezi ve Belediye düzeyinde Türkçe’nin uygulanmasının takipçisi olmak ve uygulama mekanizmalarının harekete geçilmesini sağlamalıyız.

Partimiz, Kosova Türklerinin tüm kamu kurum ve kuruluşlarında adil ve orantılı temsili için tüm devlet mekanizmalarına daha fazla demokratik baskılar yapmalıyız.

Diller Yasası, Kültürel Miras Yasası ve diğer önemli yasalar gibi şimdiye kadar kabul edilen yasaların gerçek uygulanmasının sağlanması için etkili olmalıyız.

Kosova’nın bütün vatandaşları için tam güvenliğin ve hareket özgürlüğünün sağlanması;
Kosova Türklerinin dil, din, gelenek ve kültür varlıklarını dile getirmek, yaşatmak ve dile getirme hakkının güvence altına alınması mücadelesini devam etmeliyiz.

Partimiz, şimdiye dek 7 Şubesi ve merkez organlarıyla faaliyetlerini sürdürmüştür. Ana hedeflerimizden biri siyasi olarak yeniden yapılanmamız olmalıdır. Merkez ve Şubeler arasında daha iyi kordinasyonlar kurulmalı, Şubeler daha hesap verebilirik durumda olmalıdırlar.

Parti Merkezi ve şubelerimizde kadın ve gençlik kollarının  daha iyi örgütlenmesi için çalışmalar yapılmalı. Parti içinde örgütlenme gözden geçirilerek  özellikle Parti üyelikleri üzerinde durulmalıdır. Bir yandan Partimize yeni üyeler kazandırmak için çalışılacak, öte yandan da şubelerimizde üye veri tabanlarının tamamlanması için gerekli adımlar atılmalıdır.

Bu anlamda Partimiz, Kosova Cumhuriyeti Anayasası’nda ve diğer hukuki belgelerde belirlenen hakların pratikte uygulanması için analizler ve istatikler veri tabanıyla  beraber  yeni ve  somut öneriler getirecektir.

Kosova’da Türkçe eğitimin yeni eğitim unsurlarıyla zenginleşmesi, fakültelerde Türk dilinde yeni bölümlerin açılması ve ders kitaplarının gecikmeden hazırlanıp basılması, kültür faaliyetler projelerinin desteklenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çalışacak ve yetkili kurum ve kuruşlar tarafından gereken imkanların sağlanmasını istemeye devam edilecektir.

Kosova’da Türkçe eğitimde var olan sorunların tespit edilmesi ve çözüm arayışları için kurultaylar, yuvarlak masa toplantıları, açık oturumlar ve seminerlerin yapılması için çalışmalar yapılacak  ve var olan sorunlara çözümler aranacaktır.

Kosova Türk eğitiminde kitap eksikliği ve müfredatın uygulanmaması temel  sorunlardan biridir. Parti olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bütün ders kitapların hazırlanıp basılması için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni eğitim yılına girilirken İlköğretim okullarında bu sorun büyük ölçüde aşılmıştır. Şimdi lise ders kitaplarına üzerinde daha çok çalışılacaktır. Müfredat konusunda da uzmanlarımızla istişarelerde bulunmaktayız.

Partimiz aynı zamanda lektör kitapları, yardımcı ders kitapları, sözlükler, atlaslar, ders araç ve gereçlerini Ana ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nden temin etmek için girişimlerde bulunuyor ve bu konuda başarılı olmaktadır.

Öğrencilerimizin liselerden mezun olduktan sonra hem Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli üniversitelerinde, hem de Priştine Üniversitesi’ndeki fakültelerde eğitimleri yirmi yıldan beri devam etmektedir. Okullarımızda öğretmen yetersizliği yani kadro sorunu en aza indirilmiştir. Bu önemli sorunların tamamen ortadan kaldırılması için arayışlar içerisindeyiz.

KDTP, eğitimi, insanımızın yaşam kalitesini yükselten, ülkemizin refah, istikrar ve rekabet gücüne katkıda bulunan ve hayat boyu süren ve ekonomik gelişime dolaylı ve dolaysız katkıda bulunan bir faaliyet olarak görmektedir. Bu nedenle okul öncesinden başlamak üzere, eğitim ve öğretime stratejik bir önem vermekteyiz.

Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin Kosova’da kampus kurma veya bölüm açma girişimlerinin desteklenmesini isteyeceğiz.

Türkçe eğitim yapılmakta olan tüm ilköğretim okullarında ve liselerdeki yönetimlerde Türklerin yer alması Kosova’da Türkçe eğitim yapılan okullarda Türkçe ana sınıfları açılması;

Türklerin yaşadığı yerlerde bugün Türkçe eğitim yapılmayan yerlerde Türkçe okulların açılması veya Türkçe ek derslerinin başlatılması (Yanova, Vuçitırın, Mitroviça, İpek v.b.)

Okullarımıza Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar laboratuarları için  donanımın sağlanması;

Priştine Üniversitesi bünyesinde farklı bölümlerin açılması ve öğrencilerimizin kayıt yapması için şartların sağlanması;

Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde okuyacak öğrenci sayımızın artırılması ve bu konuda Yurtdışı Türkler Başkanlığının Kosova Türklerine yürüttüğü politikları gözden geçirmesi, tercihlerin sınav sistemiyle belirlenmesi ve Kosova Türklerine belli ve özel kontenjanın verilmesini isteyeceğizdir.

Partimiz, sağlık hizmetinin en iyi şekilde verilmesini asli görevleri arasında görmüştür.

Türkiye Cumhuriyetinin sunduğu ücretsiz tedavi desteklerin devam etmesi, Öğretmen ve öğrencilerimizin rahatsızlık durumunda yurtdışına gönderilmesinin sağlanması;

Kosova Hastanelerde vatandaşımızın işlerini kolaylaştıran yeni uygulamalar başlatılması; Hastanelerimiz daha iyi tıbbi cihazlarla donatırken, sürekliliği dikkate alarak cihazların bakım işlerine özel önem verilmesi;

Fakir ve sosyal yardıma muhtaç kişiler, sağlık için ek ödeneklerden muaf tutulması;

Uzman doktor yetiştirmek için özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nde başlanan projelerin devam etmesi;

Sağlık kurumlarında ilaç eksikliğini giderecek ve zorunlu ilaç listesindeki ilaç sayısının artırılması;

Engelli vatandaşlarımız için özel hizmetler sunulmasına parti olarak özel önem gösterceğizdir.

KDTP olarak, kültürel ve tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek. Geçmiş dönemde sivil toplum kuruluşlarının sanatsal faaliyetleri ve kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılması konusunda yaptığımız çalışmalar, kültür alanına verdiğimiz önemin en iyi göstergesidir.

Kosova çapında ve belediyelerde örgütlenen festivallerin ilerideki dönemde de düzenlenmesi için katkıda bulunacak ve bunların daha düzenli ve nitelikli olması için çaba sarf edilecektir.

Tarih ve kültürel mirasımızın korunması ve tadilatlarının yapılması için çalışmalar ve kampanyalar  yapılacaktır.

Türk kültür merkezlerinin açılması, Profesyonel bir folklor ve tiyatro derneğinin kurulması. Türkiye’de Kosova Türk kültür haftası ve Kosovalılar kültür Haftasını,  Kosova’da ise Türkiye kültür haftasını düzenlemek için girişimlerde bulunacağızdır.

Kosova Türk Toplumu dayanışma anlayışıyla olan Partimiz, herkes için hizmet edebilir konuma gelmiştir. Her zaman olduğu gibi gelecekte de dar gelirli ve yoksul kesimlere desteklerin sağlanması için projeler gerçekleştirilecektir. Sosyal sorunlarla ilgilenen sivil toplum kuruluşların projelerini desteklemek; Bursların sağlanılması önümüzde ki dönemde çalışmalarımızın ana hedefi olacaktır.

Partimizin, gençlikle ilgili belirlediği öncelik ve hedefler içerisinde Gençlerimizin hem Kosova Cumhuriyeti’nde hem de Türkiye Cumhuriyeti’nde ek eğitim ve  mesleki kurslar sağlayacağızdır. Partimiz, gençleri sanata teşvik edecek projeleri, gençliğin çevreye duyarlılığını artırma konusundaki projeleri destekleyecektir. Yeni iş ve stajyer yerlerinin açılmasını detekleyeceğizdir.

KDTP, sporu, insanlarımızı birleştiren önemli bir vasıta ve evrensel kültürün bir parçası olarak görmektedir, Türkiye spor federasyonlarından, Kosova’nın her spor dalında uluslararası federasyonlarda yer alması için tüm destek isteyecektir.

Sporun gelişmesi için öncelikle altyapının geliştirilmesi gerektiği bilincindedir. KDTP, spor altyapısına önem vererek, hem tesislerin geliştirilmesi hem de spor okullarının faal olması için, Sporun geliştirilmesi için Kosovalı sporcuların Türkiye Cumhuriyeti’nde farklı kurslara ve seminerlere katılması konusunda girişimlerde bulunacağızdır.

Kosova’da ekonomik kalkınmanın önemi her şeyin üstündedir. Kosova’nın ekonomik bağımsızlığı temel hedefimizdir. Bu ancak Kosova’da yapılacak üretime dönük yatırımlar ile  geçekleşecektir. Üretim üzere yatırımların ve devlet teşvikin yapılmasını isteyeceğizdir.

Piyasalarımızda en fazla gördüğümüz malların Türkiye’den geldiği bir gerçektir. Amacımız, Türk üreticilerinin Kosova’ya yatırımları gerçekleştirmeleri, bizzat buradaki üretim ile hem iç piyasamıza hem de Kosova ihracatına katkıda bulunmalıdırlar. Bu anlamda Serbest Ticaret anlaşmasının bir an önce yürürlüğe geçmesini isteyeceğizdir.

Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde Serbest Ticaret Bölgelerinin kurulması için çalışmalar yapacaktır.

Tarımcılığın ve hayvancılığın geliştirilmesi için Partimiz, seracılığın Kosova’nın her yanında geliştirilmesi, belediyelerin tarım sulama sistemleriyle ilgili çalışmalar yürütmesini, tarım birliklerinin kurulmasını ve tarımcının korunmasını hedeflemektedir.  Bu anlamda Mamuşa belediyesi tarımcılarına daha fazla destekler sağlayıp üretim kapasiteleri artırmalıyız. Elbette bunlar ancak koordineli ve ortak çalışmalarla yapılabilir.

KDTP, “her şey vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için” ilkesiyle, kamu hizmetlerinin daha hızlı, daha işlevsel ve daha şeffaf  olmasını savunmakta,  birey-kurum ilişkisinin ise satıcı-müşteri ilişkisine dönüşmesine kati suretle karşı çıkmaktadır. Vatandaşın, ödediği vergilerle kamu hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaya hak kazandığını düşünen Partimiz, kamu hizmeti karşılığı alınan bazı  ek ödeneklere karşı çıkmaktadır.

Partimiz, kamu hizmetlerinden yararlanmak üzere herhangi bir devlet kurum ve kuruluşuna başvuran vatandaşların, kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri ve memurları daha iyi anlayabilmeleri için  yürürlükteki mevzuatın uygulanmasını kararlılıkla isteyecek ve  konunun takipçisi olacaktır.

KDTP, daha iyi ve kaliteli kamu hizmeti verilmesi için kurumsal altyapıların güçlendirilmesi ve bilişim ile bilgi teknolojilerinden daha çok faydalanılması üzerinde duracak. Partimiz, kamu yönetimi anlayışının bilgi çağıyla birlikte yeni bir boyut kazanmasına yönelik çalışacak. Bilgi teknolojilerindeki baş döndürücü hızı takip edebilmek, bilgi toplumunun bir gereği olduğu gerçeğinden hareket eden Partimiz, kamu yönetimlerinin her yıl  kendini yenileyici ve geliştirici bir yol izlemesini isteyecek ve bu şekilde kamu hizmetlerine yeni bir boyut kazandıracak. Bu konuda güçlü kadromuzu daha da güçlendirmeliyiz.

Partimiz, şimdiye kadar Kosova’nın özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerinden önemli roller üstlenmiş ve iki ülke halklarının yakınlaşmasına katkıda bulunmuştur: Partimiz, Kosova diplomatik misyonlarının kurulmasından sonra da bu rolünü sürdürmekle birlikte, Kosova Türk diplomatların yerleştirilmisi ve oluşturulmasında çalışmalarını devam edecektir.

Partimiz, Kosova’nın komşu ve bölgeler ülkeleriyle dostane köprülerin kurulmasını ve işbirliğinin geliştirilmesini savunurken, özellikle Türkiye ile tarihten kaynaklanan geleneksel iyi ilişkilerin yeni bir içerik kazanarak geliştirilmesini ve daha zengin olmasını savunacaktır.

Saygı değer KDTP yöneticileri, bu hususlar bizlerin ana hedefleri ve çalışma programı olacaktır.

Partimizin daha etkin çalışması ve daha iyi hizmet etmesi için tüm demokratik mekanizmaları kulanması gerrekecektir.

Partimizin güçlenmesi için, örgütlenme konusunda daha kararlı olunması gerkecektir. Başta Parti Tüzüğü’nde, yeni gelişmelere uygun olarak değişikliklerin yapılması ve uygulanması bu hedefe ulaşmamız önemli neden olacatır. Bu dönemde daha belirgin bir şekilde demokrasi ve şeffaflık adına iyi niyetle yapılan çalışmaları desteklenecek, bunlar yönetim organlarımıza seçilmiş üyelerimizin olduğu gibi, tüm Parti üyelerimizin de temel görevleri olacaktır. Toplum ve Parti çıkarlarımıza olan farklı düşüncelere yer verilecek, ancak hiçbir şekilde Parti disiplinimizi bozacak veya Parti üyelerimizi birbirine düşürecek çıkışlar müsaade edilmeyecektir.

KDTP her geçen gün daha hazırlıklı ve daha kararlı bir şekilde siyasi sahnede ağırlığını ortaya koymaktadır.

Partimiz bu kongre sonuçlarıyla ve kabul edeceğimiz yeni program ile, kendi ana hedeflerini net belirleyecek ve bu hedefler dışında kalan bir dizi sorunun çözümü için de çalışmalarını sürdürecektir. Bundan böyle de Kosova Türk Toplumunun tek sesi ve adresi olacağını ifade ederken, gelecek  dönem için de Genel başkan olarak bu kutlu yolda beraber devam etmemize izin istiyor ve davet ediyorum.

Tekrar herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyor, Kongrenin hayırlı ve başarılı şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum. Teşekkürler.”