Logo Loading

Mahir Yağcılar: Seçimlere Hazırız

Mahir Yağcılar: Seçimlere Hazırız

Kosova Demokratik Partisi-PDK lideri Hashim Thaçi,  Kosova Demokratik Birliği-LDK lideri İsa Mustafa ve Kosova’nın Geleceği İçin İttifak-AAK lideri Ramush Haradinaj, Haziran’da, Anayasal süreden beş ay önce parlamento seçimlerinin yapılması konusunda uzlaşmaya vardı.

Üç siyasi liderin Pazartesi günü gerçekleştirdikleri uzun bir görüşmede,  sıralı sürenin beklenmemesi, seçimlere daha erken gidilmesi konusunda uzlaşmaya vardıkları belirtildi.

Bundan hareket ederek, seçim reformlarının görüşüldüğü liderler toplantılarına katılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’a bu en yeni gelişmeyi değerlendirmesini rica ettik.
Mahir Yağcılar: Biz bu son toplantıya katılmadık. Önceki toplantılarda da Haziran ayında seçimlerin yapılması ihtimali konuşuluyordu. 21 Ocak tarihine kadar seçim reformları konusunda uzlaşma sağlanabilseydi seçimlerin Eylül ayında yapılması reel bir durumu teşkil ederdi. Seçim reformları konusunda daha geniş uzlaşma sağlanamadığı için Haziran ayında seçimlerin yapılması mevcut siyasi durumda reeldir.

KDTP Haziran ayında yapılacak genel seçimler için ne gibi hazırlıklar yapacak?

Mahir Yağcılar: Parti olarak 8 seçimi arkamızda bıraktık ve her durum için hazır olduğumuzu söyleyebilirim. Geçen yerel seçimler için de 2 ay önce yapılması kararı alınmıştı ve en başarılı bir şekilde seçimlere gitmiştik. Bizim açımızdan sorun yok. Ekip olarak çalışmalarımızı gerçekleştirmek için hazırız. En kısa zamanda seçim platformu ve sloganlarımızı da tespit edeceğiz.

Toplulukların ayrılan milletvekili kontenjanı devam etmesi konusuyla ne olacak?

Mahir Yağcılar: Bir daha yanlış anlaşılmalara neden olduğu için bu konuya açıklık getirmeme izin buyurun. Kosova Anayasası ve mevcut yasaya göre Türk Topluluğuna bu dönemden itibaren 2 garanti milletvekili kontenjanı öngörülüyor. Bizim mücadelemiz, şimdiye kadar olduğu gibi bu iki milletvekili sandalyesi dışında daha fazla oylarla kazanmak imkanının devam etmesidir. Seçim reformları, bir nevi toplulukların bu istemi nedeniyle de, engellere takıldığından dolayı önümüzdeki dönemde bu konuyla daha fazla bir gelişme sağlanacağını inanmıyorum. Ama diğer yandan da kimse bizden istemlerimizden vazgeçip Anayasa’daki değişiklikleri oylamamızı beklemesin. Anayasa’da değişiklikler konusu gündeme getirilirse o zaman ilk şart topluluklara ek milletvekili kontenjanın sağlanması olacak.


Topluluklara ayrılan kontenjanın devamı olmazsa oy potansiyelinden hareket ederek, Kosova meclisinde Kosovalı Türkler şimdiye kadar 3 milletvekiliyle temsil edilirken 2 milletvekili ile temsil edilecek. Türk toplumunu bu nasıl etkileyecek?

Mahir Yağcılar: Sayı olarak bakılırsa elbette olumsuz etkileyeceği apaçıktır. Ancak siyasette sayıların her zaman önemi o denli etkili olmaz. Çeşitli diğer çalışmalarla bunlar telafi edilebilinir. Gündemimizde ek kontenjan kalacak, kesin karar çıkınca elbette ki diğer alternatifleri değerlendireceğiz. Çünkü seçimler olduğu gibi seçim sonrası çalışmalar da bir hayli önemlidir ve burada 2 veya 3 milletvekili sayısı çok ta fark etmeyebilir.

Uzun yıllar siyasi sahnesinde olduğunuz için Kosova’da siyasi sahneyi iyi tanıyorsunuz. Son yerel seçimlerde dengeler az da olsa değişti. Haziran seçimlerinde ne gibi değişiklikler olacak?
Mahir Yağcılar: Haziran seçimlerinde son yerel seçim tablosunda pek büyük bir değişiklik olmasını beklemiyorum. Ancak seçim sonrasında Hükümet ve diğer organların oluşturulmasında her ihtimal açık olacak…

Kaynak: kosovahaber.net