Logo Loading

Mahir Yağcılar; T.C Başkanı Recep Tayip Erdoğan ve Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’e, Kosova Türklerinin Beklentilerini Dile Getirdi

Mahir Yağcılar; T.C Başkanı Recep Tayip Erdoğan ve Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’e, Kosova Türklerinin Beklentilerini Dile Getirdi

AK Parti genel başkanı ve T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’nın daveti üzerine AK Parti II. Olağan Büyük Kongresine, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Meclis Başkan Vekili Mahir Yağcılar ve KDTP MYK Üyesi Dr. Sadettin Adiller katıldı.

Kongre 11 Kasım 2006 tarihinde Ankara’da ASKI Spor merkezinde gerçekleştirildi. Büyük Kongre’de çok sayıda misafir olarak katılan partiler arasında: Kosova Demokratik Türk Partisi heyeti de yerini aldı.

Selamlama konuşmacıları arasında bulunan KDTP genel Başkanı Mahir Yağcılar’da şu sözlerle kongreye hitap etti: “ Kosova Demokratik Türk Partisi adına ve Tüm Kosovalılar adına Adalet ve Kalkınma Partisinin II. Olağan Büyük Kongresini kutluyor , hayırlı vesilelere neden olmasını diliyorum. Kosova ve Kosova Türklerinin gönlü Türkiye ile beraberdir, güçlü Türkiye ve güçlü Türkiye partileri, AK Parti bizleri mutlu ederken, onların gücü bize de güç katıyor. Bugüne kadar Kosova’ya sunduğunuz desteklerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum, Kongrenin başarılı geçmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum”. dedi.

II. Olağan Kongrede yeniden Genel Başkanlığa seçilen T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde Başbakanlık Konutunda tüm yabancı misafirlere yemek verdi. Yemekte tüm misafirleri tek tek karşılayan T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve T.C. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, çok sayıda TBMM milletvekilleri de halihazırda bulundular. Yemek öncesi ve sonrası T.C Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e, KDTP heyeti tarafından Kosova’daki son gelişmeler ve Kosova Türklerin beklentilerinden söz edildi bu görüşmeler esnasında T.C Başbakanı yakında Kosova’yı ziyaret edeceği sözünü de verdi.

İki günlük Ankara ziyaretinde KDTP heyeti Kongreye katılan yabancı heyetlerle çok sayıda temaslarda bulundu. KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC milletvekilleri Dr. Ertuğrul Hasipoğlu, Dr.Mehmet Arif Tancer, Dr. Turgay Avcı, Bosna ve Hersek İçişler Bakanı Safet Haliloviç, Bulgaristan Meclisi Başkan Vekili Ünal Lutfi ve milletvekili Enver Hatipoğlu, Azerbeycan Meclis Başkan Vekili Ali Ahmadov ve milletvekili Eldar İbrahimov, Avusturya Meclis üyesi Şirvan Ekici, Alman CSU Partisi Dış İlişkiler müdürü Dr. Susanne Luther, Avrupa Türk Demokratlar Birliği Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, Makedonya TDP Genel Başkanı Dr. Kenan Hasip ve milletvekili Hadi Nezir ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaret esnasında T.C Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı Beşir Atalay ile kısa görüşmeler gerçekleştirildi.

Ayrıca , TBMM milletvekilleri Yaşar Yakış, Hüseyin Kansu, Dr. Süleyman Gündüz,Ali Ayağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Zekeriya Akçam ve özellikle Bursa milletvekili Mustafa Dündar’la çok sayıda görüşmeler gerçekleştirildi.

Dönüşte de İstanbul’da Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Necmettin Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri ile çalışma yemeğinde bulundular. Yemekte; Kosova’da ki son gelişmeler ve ortak faaliyetlerden konuşuldu.