Logo Loading

Mahir Yağcılar Türkiye’de Çok Sayıda Yetkiliyle Görüştü

Mahir Yağcılar Türkiye’de Çok Sayıda Yetkiliyle Görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Ankara resmi ziyareti sırasında Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik   ve çok sayıda  yetkiliyle görüşmeler de bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile çalışma yemeğinde iki devlet finans kurumları arası ortak çalışmaları ve yatırım konuları ele alınırken, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar,  T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik  tarafınca makamında kabul edildi.   Dost ve kardeş ülke Kosova Cumhuriyeti’nin Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar’ı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten  Bakan Çelik,  kendisinin Devlet Bakanlığı döneminde de Yağcılar ile iyi ilişkileri olduğunu ve ilişkileri daha da güçlendirecek temaslarının devam edeceğini söyledi.

Kosova’nın gelişmesi ve kalkınmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük katkısı olduğunu ifade eden Bakan Yağcılar, bir daha Kosova hükümeti ve Kosova Türk Toplumu adına teşekkürlerini ifade etti.

Görüşmelerde iki bakanlık arasında kamu görevli kadrolarının yetiştirilmesinde ve eğitim verilmesinde işbirliğin yapılması ve iki devletin Kamu Enstitüleri arasında ortak çalışmaların yapılması uygun görüldü.

Toplantıda Kosova eğitiminde Türk dili eğitimine emek veren eğitimcilere sosyal yardımların sunulması olanakları da görüşüldü.

Toplantıda, TODAİE Genel Müdürü  Prof.Dr. Eyyüp İşbir  de hazır bulundu.  Bakan Yağcılar toplantıdan sonra bu kamu enstitüsünü de ziyaret etti ve  bu ziyaret sırasında yapılacak işbirliğin ana noktaları  belirlendi.

TİKA Başkanı Serdar Çam ve Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Adnan Tekşen ile görüşen  Bakan Yağcılar, tarihi eserlerin korunması, kültür etkinliklerin ve derneklerimizin desteklenmesi, eğitim kalitesinin kaldırılması konuları gündeme getirdi

Bu ziyaret çerçevesinde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ ile gerçekleşen  görüşmede eğitim ve üniversiteler arası konuları ele alındı. Bu konuda AÜ rektöründen destek sözü alındı.

Resmi görüşmeler T. C. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar ve T.C. Başbakanlık E-devlet Genel Müdürü Ramazan Altınoluk ile verimli  bir şekilde devam ederken, Kosova’ya bundan böylede  çok yönlü desteklerin devam edeceği garantileri alındı.

Resmi ziyaret çerçevesinde Bakan Yağcılar Kosova için büyük katkısı olan İstanbul’da Marmara Grubu Başkanı Dr. Akkan Suver’i makamında teşekkür ziyaretinde bulundu. Bu görüşmede diğerleri arasında Nisan ayında gerçekleşecek 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi konuşuldu ve zirveye Kosova’dan en üst düzey bir heyetin katılacağı bildirildi.