Logo Loading

Makedonya Tiyatrocuları Ayakta Alkışlandı

Makedonya Tiyatrocuları Ayakta Alkışlandı

Makedonya Türk ve Arnavut Devlet Tiyatrolarının ortaklaşa sahnelediği “İki Efendinin Uşağı” tiyatro oyunu dün akşam Prizren tiyatro severleri tarafından tam not aldı.

Kosova Demokratik Türk Partisinin (KDTP) katkılarıyla Prizren’de oynandığı Carlo Goldoni’nin yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği “İki Efendinin Uşağı” oyunu Prizren seyircisine yabancı gelmedi. Günlük hayatta 3 dili ağız özellikleriyle kullanmaya alışık olan Prizrenliler, sahnede de kullanılan üç dili de (Türkçe, Makedonca ve Arnavutça) benimsedi.

Tiyatro severlerin büyük ilgiyle izlediği “İki Efendinin Uşağı” adlı oyun, sıkça alkışlandığı gibi sıkça seyircinin kahkahalarına da neden oldu. Oyuncular ayakta alkışlanarak ödüllendirildi.

“İki Efendinin Uşağı” oyununda Mustafa Bey rolünü Tamer İbrahim, Gülçe rolünü Nesrin Tair, Barbuwe rolünü Emine Kadriu, Aleksandar rolünü Neat Ali, Zoteri Refet rolünü Sefedin Nuredini, Ajeta rolünü Aida Elezi, Alko rolünü Selpin Kerim, Şaban rolünü Osman Ali ve İnspicient, Garson ve Hamal rollerini de Erman Şaban başarıyla oynadı.

Oyunun ardından Üsküp Türk Tiyatrosu’ndan Selpin Kerim, tiyatronun bu yıl kuruluşunun 65. Yıldönümünü kutladığını ve bu vesileyle tiyatroya katkısı geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim ettiğini belirtti.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’a oyunun Prizren’de sunulması ve yıllardan bu yana Üsküp Türk Tiyatrosu’na destekleri için teşekkür plaketi verildi.

Üsküp Türk Tiyatrosu’nun 65. Yıldönümünü kutlayan Mahir Yağcılar, tiyatronun önemine vurgu yaparken Arnavut ve Makedon tiyatrolarıyla işbirliğini de takdim etti.

Kosova’ya daha sık gelmeyi sağlayan Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’a teşekkür eden Üsküp Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, “65 yıl sahnede durmak, 65 yıl sizinle beraber olmak büyük bir mutluluktur” dedi. /kosovahaber