Logo Loading

Mamuşa’da 14. Uluslararası Domates Festivali Gerçekleşti

Mamuşa’da 14. Uluslararası Domates Festivali Gerçekleşti
Dün akşam Mamuşa’da 14.sü düzenlenen Uluslararası Domates Festivali’ne, Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, Milletvekillerimiz Enis Kervan ve Fidan Brina Jılta, Genel Sekreterimiz Varol Bekteş ve Parti temsilcilerimiz katılım sağladı.
Başbakan Albin KURTİ, Türkiye Cumhuriyeti’nden çok sayıda misafir Milletvekili, Belediye Başkanı, Kaymakam ve meclis üyeleri yanısıra, T. C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar ve Türk kurum temsilcisinin de katıldığı festivalde konuşma yapan Başkanımız :
“Bu yıl 14.sü düzenlenen Domates Festivali, Kosova’nın tek Türk Belediyesi olan Mamuşa için çok büyük önem taşımaktadır. Bu anlamlı festival, Mamuşa halkının çalışkanlığının, toprağa verdiği değerin, emeğin ve dayanışmanın bir sembolüdür.
Toprak bizim en kıymetli hazinemizdir. Kuşkusuz toprağımızı, doğamızı ve çevremizi korumak için de var gücümüzle çalışmalıyız. Unutmayalım ki bilinçli üretim ve tüketim, çevre ve doğa dostu olmak gelecek nesillere bırakacağımız en önemli mirastır.
Sevgili Katılımcılar; Maalesef Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş halen daha devam etmekte. Savaşın tüm yıkıcı etkilerinin yanında, tüm dünyada baş gösteren bir tahıl krizini ve fiyat pahalılığını da doğurdu. Bildiğiniz gibi Ukrayna dünya için çok zengin bir tahıl birikimine sahip. Bu tahılın dünyaya yeniden dağıtımı için büyük çaba sarf ediliyor.
Dün de, Türkiye ve BM arabulucuğunda, Tahıl Koridoru yolu- İstanbul’da imzalanan anlaşma ile çok şükür giderildi. Artık limanlarda bekleyen bu tahıl, dünyaya Türkiye üzerinden ulaştırılacak.
İlk olarak taraflar arasındaki bu anlaşmanın tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Umarım bu anlaşma savaşın da sonlandırılması için büyük bir vesile olur.
Şüphesiz bu anlaşmanın yapılması ve uygulanması için olağanüstü çaba gösteren, aynı zamanda Kosova’nın da büyük dostu olan T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Hükümet yetkililerine de teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletmek istiyorum. Bir kez daha, Diplomatik çabaların, anlayış ve sağduyunun her türlü olumsuzluğun önüne geçeceğine olan inancımızın tam olduğunun altını çizmek istiyorum.
Son olarak 14. Domates festivalini bir kez daha kutlarken, Mamuşamıza, ülkemize ve dünyamıza daha verimli, daha bereketli ve barış ikliminin hüküm sürdüğü bir gelecek diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Festival folklor gösterileri, şarkılar, plaket takdimi ve çekilişle 100 tarımcıya hediyelerin dağıtımı ile sona erdi.