Logo Loading

Mamuşa’ya su tesisatı döşeniyor

Mamuşa’ya su tesisatı döşeniyor

Prizren Belediyesine bağlı nüfusuyla önde gelen köylerden biri Mamuşa’da bugüne kadar içme suyu evlerde açılan kuyulardan sağlanıyordu.. Hafta içerisinde Prizren Belediyesinin ve KDTP’nin girişimiyle 84.000 euroluk Mamuşa’ya su getirme projesinin açılışı görkemli bir şekilde gerçekleşti.

14 Ocak Çarşamba günü Mamuşalılar için tarihi bir gündü. Evlerdeki su kuyuları olduğu gibi sık sık görülen Hepatit A (Sarlık) vakalarına da aynı zama elveda deniyordu. Günümüz çağdaş imkanlarının yerel yönetim tarafından ulaştırılan en son köy hep onlarınki olsa da, Mamuşalılar döneşecek tesisatla bundan böyle evlerine ulaşacak sağlıklı su projesinin açılışını davullu zurnalı halaylarla ve kesilen kurbanlarla kutladılar.

Söz konusu projenin açılışına Prizren Belediye Başkanı Eqrem Kryeziu, Belediye Başkanı Vekilleri Ercan Şpat ve Çemail Kurteşi, KDTP Genel Başkanı Milletvekili Mahir Yağcılar, Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Metin Kılıç, Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı Komutanı Yarbay Sadullah Sadullahoğlu, Sağlık Bakanı Danışmanı Turan Kasap, KDTP Gilan Şubesi Başkanı Milletvekili Nafiye Gaş, KDTP Priştine Şubesi Başkanı Milletvekili Gani Sadık, UNMIK Türk ile Kosova Polisleri de katıldı.

KDTP Mamuşa Şubesi Başkanı ve Prizren Belediye Meclisi Üyesi Rifat Krasniç, Mamuşalılara hitaben yaptığı konuşmada, onlara vaat edilen eğitim alanındaki lise binasının Kosova Türk Taburunun katkıları, evlere içme suyunun getirtilmesi için su tesisatı projesinin gerçekleşmesi için de Prizren Belediyesine minnettar olduklarını vurguladı.

KDTP Genel Başkanı Milletvekili Mahir Yağcılar:- Hepimizin beklediğimiz gün geldi. Artık Mamuşa’da da içme suyu akacağı güne şahit oluyoruz. Bu hepimiz için gurur dolu bir gündür. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kıymetli Mamuşalılar, bu ve bu gibi çalışmalarımız ileride de devam edecektir. Projeler üzerinde çalışıp Mamuşa ve Mamuşa halkına yeni tesisatlar vermeye çalışacağız. Mamuşa hepimizin canıdır. Mamuşa Kosova Türklerinin gururudur, Mamuşa’da her yapılan şey aynı zama Kosova Türklerine de yapılan değerdir.

İleri ki dönemde kanalizasyon ve yol işlerinin yapımına ve tamamlanmasına odaklanacağız. Parti ve belediye temsilcileri olarak hep beraber, Mamuşayı Mamuşalılara ve Türklere yakışacak bir şekilde köy daha doğrusu kasaba yapacağız., her gereken görünüm ve yapıya sahip olan bir köy yapmaya çalışacağız.

Bunlar bizim ana görevlerimizden biri olup,Kosova’nın geleceğini ve dolayısıyla Kosova Türklerinin geleceğini belirleme ve söz sahibi olması, ayrıca ana görevlerimizdendir. Çünkü Kosova’da bizim vatanımız ve devletimizdir. Bunu hep beraber yapacağımıza kalpten inanıyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde hem yeni projeler gerçekleştireceğiz hem de söz sahibi olacağız.

Sevgili Mamuşalılar, bir daha içme suyunuzun çeşmelerden akacağına, gönüllerinizin hoş olacağına inanırken, fırsattan yararlanarak bu projenin gerçekleşmesinde katkıda bulunanlara teşekkür etmek istiyorum, özelikle Kosova Finans ve Ekonomi bakanı Ali Sadriu beyefendiye, Prizren belediye Başkanı Eqrem Kryeziu beyefendiye ve Prizren Belediye Başkan vekili Ercan Şpat beyefendiye sundukları katkıları için teşekkür etmek istiyorum. KDTP Şübe başkanı Rıfat Krasniç ve diğer arkadaşlara sundukları katkıları ve bu açılışı hazırladıklarından dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum, sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Mamuşa’ya ve Mamuşalılara ayrı bir saygı ve sevgi duyduklarını dile getiren Prizren Belediye Başkanı Eqrem Kryeziu, kendisi bir Arnavut olarak savaş zamanlarının en zor anlarında bu Türk köyünün Arnavut mültecilerine kapılarını açtığını, baskı ve zorla yapılan değişimlere karşı direniş gösteren ilk köylerden biri olduğunu ve etraf köylerin sıkıntı yaşadığı ekmek-un konusunda yapılan yardımların unutulmaz olduğunu vurguladı. “Arnavutlara yaptığınız yardım, verdiğiniz destek için asıl ben sizlere teşekkür eder, Mamuşa’nın kanalizasyon ve diğer alt yapı-kalkınma projelerine de destek vermeye devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından su tesisatı projesi çalışmalarının açılış kurdelesini Prizren Belediye Başkanı Eqrem Kryeziu ve Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Metin Kılıç kesti. Açılış sırasında kesilen kurbanlarla birlikte Mamuşalılar davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Prizren Belediye Başkan Vekili Ercan Şpat, Mamuşa’ya su tesisatı döşemesi için proje ve ihale safhasında yaşanan pürüzlere rağmen, KDTP olarak yürütülen çalışmaların netice verdiğini, Ekonomi ve Finanse Bakanı Ali Sadriu ile yapılan görüşmeler ardından ve gerekli evrakları olmayan şirketin sorunu hallolduktan sonra Mamuşalılara uzun yıllardır bekledikleri bu mutluluğu yaşatmayı başardıklarını söyledi. Belediye tarafından, proje çalışmalarına 2000 euro, ihaleyi kazanan Zırza’nın “XERXHA”şirketine 84.000 euroluk bir paranın ayrıldığını belirten Başkan Şpat, çalışmaların iki ay içerisinde tamamlanmasının beklendiğini ifade etti. Başkan Şpat, belediye meclisi ve maliye-siyasi komitesi tarafından alınana karara göre, kırsal kesimde çağdaş kanalizasyonu olmayan köylere kanalizasyon yapımı için öncülük tanındığını, bunlar arasında Mamuşa köyünün de bulunduğunu belirterek, bunun da Prizren Belediyesi bütçesinde planlaştırıldığını kaydetti.