Logo Loading

“Matematik Enformatik”, “Hukuk” ve “İşletme” Bölümlerin Açılması İstenecek

“Matematik Enformatik”, “Hukuk” ve “İşletme” Bölümlerin Açılması İstenecek

Prizren’de KDTP Gençlik Kolu’nun dün akşam örgütlediği ve siyasiler ve eğitim işçilerinin katıldığı toplantıda, Priştine Üniversitesi Bünyesinde Türk Dilinde yeni bölümlerin açılması olanakları görüşüldü. Toplantıda, “Matematik Enformatik”, “Hukuk” ve “İşletme” bölümlerinin Priştine Üniversitesi bünyesinde açılması için Kosova Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunması kararlaştırıldı.

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Gençlik Kolu, Türk Dili’nde Priştine Üniversitesi bünyesinde topluluğumuzun ihtiyacı olduğu konularda yeni bölümlerin açılmasını görüştü.

Kosova’da, Priştine Üniversitesi bünyesinde Prizren’ deki eğitim Fakültesinde Türkçe Sınıf Öğretmenliği Bölümü ile Priştine Filoloji Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hizmet veriyor.

KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan toplantının açılış bölümünde, Kosova’da Türk topluluğunun ihtiyacı olan kadroların yetiştirilmesi doğrultusunda Kosova Kamu Üniversitesinde Türk dilinde yeni bölümlerin açılması gereğine işaret etti. Kervan, bu doğrultuda Türkiye’nin çok yönlü yardımlarının devam etmesinin önemden olduğunu vurguladı.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve KDTP Prizren Şube Başkanı Ercan Şpat, gençlik kolunun bu girişimini kutladı ve yeni bölümlerin açılışının önemden olduğunu belirtiler.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Müfera Şinik de yeni bölümlerin açılması yönünde derneğin kararlılığını bildirdi.

Toplantıda hazır bulunan TİKA Koordinatörü Metin Arslanbaş, girişimi takdir etti ve TİKA’nın destek olabileceği konularla bilgilendirdi.

Toplantıda, “Matematik Enformatik”, “Hukuk” ve “İşletme” bölümlerinin Priştine Üniversitesi bünyesinde açılması için Kosova Türk Öğretmenler Derneği’nin Kosova Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunması kararlaştırıldı.