Logo Loading

Medyalar ve Azınlıklar Konferansı

Medyalar ve Azınlıklar Konferansı

Priştine’nin “ Victory “ otelinde 6 + Meclis grubu ve AGİT’in Demokratikleşme Bölümü işbirliğiyle düzenlenen “Medyalar ve Azınlıklar” konulu konferans yapıldı. Konferansta Türk ve Boşnak dillerindeki medyaların durumu değerlendirildi. Konferansa KDTP genel Başkanı ve Meclis başkan vekili Mahir Yağcılar, Sağlık Bakanı Sadik Idrizi, Adalet Bakan Yardımcısı Altay Suroy, Milletvekili Nuran Malta, Yeni Dönem sahibi Mehmet Bütüç, RTK Türk Redaksiyonu, Kosova Haber yayın müdürü Raif Kırkul, Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Arslan , Ercan Kasap, , RTK genel Müdürü Agim Zatriqi, RTK radyo müdürü Avni Spahiu ve diğer Boşnak radyo ve gazete temsilcileri katıldı.

Konferansta medyanın, Kosova’da ki azınlık toplulukların gelişmesi için önemli bir çıkar olduğu ifade edildi. 6 + Meclis Grubu Başkanı Cezair Murati’nin yönettiği konferansta konuşan Kosova Radyo Televizyonu (RTK) Genel Müdürü Agim Zatriçi, “Önümüzdeki 2007 yılında azınlıklara ait yayınların genişleyeceğinden ve RTK’ya ait ikinci bir kanalın yayına girme olasılığıyla ilgili bilgiler sundu.

Kosova Radyosu müdürü Avni Spahiu ise radyoda 5 dilde yayın yapıldığını ve azınlıkların yayınları çerçevesinde Türkçe programın en profesyonel program olduğunu belirtti.

Kosova medyalarından azınlıklar temsilcileri, hala yürürlükte olmayan azınlıklara ait özel bir yasanın da bir an evvel uygulanması gerektiğine dikkat çektiler.

KDTP genel Başkanı Mahir Yağcılar azınlık topluluklar için medyaların önemi büyük olduğu ve bu çerçevede azınlık medyalarına desteklerin sunulması gerektiği, Arnavut medyalarında azınlık etkinlik ve istemelerine daha fazla yerin ayrılmasını isterken diğer taraftan azınlık medyalar arasında da daha iyi koordinasyonun kurulmasını istedi.

6+ Meclis grubu ile AGİT’in işbirliğinde yapılan bu önemli toplantının sonuçlarından biri Kosova’da azınlıklar medyalarında ve bunların arasında Türk ile Boşnak dilinde, medyalardaki durumu denetleyecek komisyonun kurulmasıydı. 9 kişilik komisyonda Türk ve Boşnak dilindeki gazetecilerden AGİT’in medyalar bölümünden ve Mecliste yer alan 6+ Meclis grubundan üyeler seçildi.

Gelecekte Parlamenter Grubu azınlıklar için önermiş olan diğer konular üzerinde de bu gibi toplantıları gerçekleştirecektir.