Logo Loading

Milletvekilimiz Enis Kervan’nın ABD Temasları

Milletvekilimiz Enis Kervan’nın ABD Temasları
Milletvekilimiz Enis Kervan gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde, iki ülke arası genel görüşmeler haricinde Kosova’nın çok etnili, çok kültürlü olduğunu, Türkçe’nin resmi dil olarak kullanıldığını, Kosova’da yaşayan Türk toplumumun hakları konularında konuşarak, ülkemizi ve toplumumuzu en iyi şekilde tanıtma ve işbirliğini arttırma hususunda birçok görüşmede bulundu.
📌ABD Kongresinde resmi temaslar çerçevesinde ABD Kongre üyeleriyle bir araya gelen milletvekilimiz, Amerikan işletmelerinin Kosova’da yatırım olanaklarına yönelik yapılabilecekler hakkında fikir alışverişinde bulunurken, Kosova’da Türk Bakanın Kalkınma Bakanlığını yürüttüğünü ve bu konuda destek ve kalkınma alanında işbirliği talebini de dile getirdi.
📌Milletvekilimiz Kervan, resmi temaslar çerçevesinde Washington D.C. de MCC Başkan Yardımcısı Katerina Ntep ile görüşmede, ekonomik olarak desteklenmemizin önemini vurgulayarak özel sektöre adanmış, 200 kişinin yararlanacağı programlardan yararlanmaları için Kosova’da çoğunluk olmayan topluluklara kontenjanın ayrılması hususunda Bölgesel Kalkınma Bakanlığımız yoluyla işbirliği talebinde bulundu.
📌Milletvekilimiz, California Capital Finansal Kalkınma Kurumu’nda (California Capital FDC) yeni kurulan ve mevcut küçük işletmelerin ekonomik kalkınmalarına yönelik yardım amaçlı maddi destek programları ile “Topluluklara Hizmet Edecek Sermaye ve Kapasite” hizmetleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Esnek finansal ürünler, kredi ve maddi destek ile hizmetler sunarak, yetersiz hizmet alan topluluklar ve kişiler için ekonomik fırsatları artırmaya yönelik sermaye ve kalkınma yardımı sağlayan California Capital Finansal Kalkınma Kurumundan, işbirliği ve yaratıcılık yoluyla, değişen ekonomik ortamda etkili çözümlerinin Kosova’daki küçük ve orta ölçekli işletmeler için de destek programları düzenleyerek hizmet sunmaları talebinde bulundu.
📌UC Davis Kaliforniya Üniversitesi yöneticileriyle de bir araya gelen milletvekilimiz Kervan, Kosova’daki Prizren Ukshin Hoti ve Priştine üniversiteleri ile işbirliğine davet ederek, ögrenci değişimi ve hocaların değişim programlara tabi tutulması ve özellikle de Türk öğrencilerinin dil gelişim programlarına katılması konusunda girişimlerde bulunulması gerekliliğine dikkat çekti.