Logo Loading

‘Misafir’-ler Hem Güldürdü Hem Ağlattı

‘Misafir’-ler Hem Güldürdü Hem Ağlattı

80 Yıl Türkçe Tiyatro Kutlamaları çerçevesinde bu akşam (05.09.2015) T.C. Konya Devlet Tiyatrosu Prizren’de ikinci kez sunduğu “MİSAFİR” adlı tiyatro oyunuyla gönülleri fethetmeye başardı.

Bilgesu Erenusun yazdığı ve Ömer Naci Topcu’nun yönettiği “MİSAFİR” oyununda Almanya’ya gitmek için büyük çabalar harcayan, Almanya’ya gitmeyi başarıp, yıllar sonra memleketine dönen Musa’nın trajikomik hikayesi yaren meclisinde toplanan yarenlerin düzenledikleri oyunlarla ele alınıp izleyiciyle seyirlik bir şekilde buluşması anlatıldı.

Bu trajikomik oyunda seyirci kahkahalara boğulurken sahnedeki oyuncular da bazı sahnelerde kendilerini kontrol etmekte zorlandılar, hatta birkaç defa da gülmek krizine girdiler.

Hikaye, güldürdüğü kadar da hüzünlendirdi. Özellikle de doğuştan gurbetçi olan, hüzünlü bu hikayeyi derisinde hisseden ve her sahneyi yeniden yaşayan seyirci (Kosova Türkleri) veya onun büyük bir kısmı, sahnede de duygulanan oyunculara gözyaşlarıyla da eşlik etti.

Gurbetçilerin, çalıştıkları ortama uyum sağlama çabaları, kültürel farklılıkları, küçük yaştaki çocukların yaşadıkları uyum tramvası ve daha birçok hikaye oyunda dile getirilirken seyirciye yabancı gelmediği gibi empati kurmasına da zor olmadı.

Sembolleri ustaca kullanan yönetmen, senaryosu derin fakat sade oyun ve son derece başarılı oyuncular, Prizren tiyatro severlerine unutulmaz bir gece yaşattı.
Prizren Türk Tiyatrocuları ve tiyatro severleri adına kutlarız ve her zaman “MİSAFİR” etmekten mutluluk duyarız. Oyunun manasında değil ama, gerçekten misafir etmekten gurur duyarız…

Prizren Türk Tiyatrosu ve Konya Devlet Tiyatrosu arasında 4-5 yıldan bu yana süregelen işbirliği Kosova-Prizren’de 80 Yıl Türkçe Tiyatro Kutlamaları sayesinde bir kat daha pekiştirildi diyebiliriz. Devamı gelsin…

Yetkililer, Tiyatrocularımızı ve Konya DT’yi Kutladı

Oyun öncesinde hazır bulunanları selamlayan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Tiyatromuzun 80. yılını kutlarken daha nice başarılar yıllar diledi.
T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Tiyatronun 80. Yıldönümünün kutlanmasının buralarda kültür ve sanata ne derece önem verildiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

80 yılında sağlanan başarıların her türlü takdire layık olduğunu söyleyen Kıvılcım Kılıç, kültür ve sanatımızın yaşatılmasında gösterdikleri başarılar nedeniyle kutladı.

Oyundan sonra Konya Devlet Tiyatrocularını da başarılı performansları nedeniyle kutlayan Büyükelçi Kılıç, “Duygu dolu bir akşam yaşattınız. Birçok duyguyu bir arada yaşadık” dedi.

Yarın 11.00’de Tiyatro’nun 80. yıl Kutlamaları Merkezi Töreni

6 Eylül 2015 tarihinde saat: 11.00’de Kosova Prizren’de 80 Yıl Türkçe Tiyatro Merkezi Töreni düzenlenecek.

Törende Devlet Kurum ve Kuruluş temsilcileri söz alarak; bilim adamları ve tiyatro eleştirmenleri Kosova Prizren’de gelişen Türk Tiyatrosundan konuşacaklar.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar himayesinde düzenlenen 80. Yıl Kutlamaları kapsamında, Kosova Prizren’de Türkçe Tiyatro’nun 60’cı, 65’ci ve 72’ci Yıl Kutlamaları Başkanı-Bosna Hersek Türkiye Fahri Konsolosu A. Kemal Baysak’a-Kosova Türk Kurum ve Kuruluşları adına Özel Teşekkür Plaketi sunulacak.

Prizren Türk Tiyatrocuları tüm tiyatro severleri bu önemli jübileyi kutlamak için Prizren Kültür Evinde bekleyecek.