Logo Loading

Mitroviça Türkçe Eğitiminde Grev Sona Erdi

Mitroviça Türkçe Eğitiminde Grev Sona Erdi

“Anton Zako Çajupi” okulu Türkçe eğitiminde çalışan öğretmenler, uzun süredir maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 27 Ocak 2020 tarihinde başlattıkarı grevi dün (05 Şubat 2020) itibari ile sonlandırdılar.
Genel Başkanımız Fikrim Damka’nın 05 Şubat 2020 Çarşamba günü Mitroviça Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Mujka ve Eğitim Müdürü Egzon Jashari ile yaptığı görüşmede, uzun süredir devam eden sorunun çözümü için uzlaşıya varıldı. Sözkonusu okulda devam eden Türkçe eğitimde, Şubat ayında 2, Mart ayında 1 öğretmen kadrosunun açılması, dolayısıyla iki ay içersinde 3 öğretmenin istihdam edilmesi şartları eğitim müdürlüğü tarafından kabul edildi.
Görüşmenin ardından “Anton Zako Çajupi” okulunu ziyaret eden Fikrim Damka burada okul müdüresi Flutra Baloshi ve öğretmenler ile biraraya gelerek müjdeyi kendilerine bizzat iletti. Bu gelişmenin ardından grevi sonlandırma kararı alan öğretmenler çalışmalalrına kaldığı yeren devam edecekler.
Kosova’nın genelinde devam eden Türkçe eğitimde yaşanan sorunların aşılması, eğitimdeki kapasitenin ve kalitenin gerekli seviyeye ulaşması, Türkçe sınıflardaki öğrenci saysının artmasına yönelik politikalarımızın uygulanmasına ara verilmeden devam edilecektir.