Logo Loading

Mitroviça’da Türklere Moral Konseri

Mitroviça’da Türklere Moral Konseri

Avrupanın en kritik bölgesini oluşturan bölünmüş kent Mitroviça’da İstanbul Devlet Müziği Topluluğu düzenlediği konserle Mitroviça’daki Türklere moral verdi.

Kosova’da Türkçe’nin 60. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Türkiyeden Kosova’ya Sanat Köprüsü etkinlikleri çerçevesinde, Mitroviça’yı ikiye bölen kritik İbre Körüsü yakınında bulunan Kültür Merkezi’nde 20 yıl sonra ilk kez Türkiye’den gelen bir müzik topluluğu konser verdi.

Konsere Mitroviça belediye başkanı Avni Kastrati, Bakan Mahir Yağcılar, Türkiye Kültür ve Türizim Bakanlığı müsteşar yardımcısı Kemal Fahri Genç, Türkiye büyükelçisi Songül Ozan’ın yanısıra 5 yüze yakın vatandaş hazır bulundu.

Mitroviça belediye başkan yardımcısı Erol Zekeriya konserden duyduğu mutluluğu dile getirirken, “Böyle bir etkinlik burada hiç olmasa en azından 20 yıl düzenlenmemiştir. Biz de Kosova’nın Kuzeyinde yaşadığımız bu zor günlerde böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesi sevindiricidir. Umarım sanatın gösterisiyle bize moral verirler” dedi.

İstanbul Devlet Müziği Topluluğu ve eşliğinde ses sanatçıları Aylin Şengül Taşçı ve Osman Ziyagil Rumeli türküleriyle hazır müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Kamu bakanı Mahir Yağcılar konser sonrası şunları söyledi:

“Biz Kosova’nın bütünlüğünü parti olarak her zaman destekledik. Ama bu sefer Türkiye Kültür bakanlığıyla beraber bu güzel konseri yaptık. Umarım Mitroviça halkına hem moral verdik hemde Mitroviça halkı bunu hoş ve en iyi bir şekilde karşılamıştır.”

Bir kaç gün önce Mitroviça’nın Üç Gökdelen semtinde büyük patlamayı yaşayan Avni Tunalı, “Böyle geceler bizim için Kuzeyden, Üç Gökdeleden gelen misafirler için büyük bir şeydir. Neden mi? Çünkü bizim halimizi bütün Kosova biliyor hemde Türkiye Cumhuriyeti de. Hepisine çok çok teşekürler” diye konuştu.