Logo Loading

Müveddet Öğretmen Ebediyete Uğurlandı

Müveddet Öğretmen Ebediyete Uğurlandı

İki gün önce hayatını kaybeden  emektar  öğretmen ve Kosovalı Türk aydın Müveddet Bako, toprağa verileceği günün erken saatlerinde,   KDTP, Kosova Türk Öğretmenler Derneği ve Kosova Aydınlar Ocağının düzenlemiş olduğu toplantıda anıldı.

Merhum öğretmenin meslekdaşları, siyasiler, öğrencileri ve sevenlerinin  yanı sıra Prizren ziyaretinde bulunan Yalova Üniversitesi temsilcileri ile Yalovalı işadamlarının katıldığı  anma toplantısı bir dakikalık saygı duruşu ve dualarla başladı.
Kosova Demokratik Türk Partisi -KDTP Prizren Şube Başkanı Levent Buş, anma toplantısının açılış konuşmasında, değerli bir öğretmenimizi kaybetmenin üzüntüsünü toplum olarak yaşadığımızı belirtti.

Kosova  Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki  merhum Müveddet Bako’nun hayatından kısaca bilgi verirken,  Kosovalı   öğrencilerin Türkiye’de yüksek öğrenimlerini sürdürmek için Büyük Öğrenci projesinin başlamasında önemli  rol oynadığını. Kosovalı öğrencilerin projeden yaralanması için bizzat çalışmalarda bulunduğunu söyledi.

KDTP Başkanı Mahir Yağcılar, Müveddet Bako’nun Kosova Türk toplumunda bayanlara örnek olduğunun ve merhumenin mesleğini en iyi bir şekilde yaptığına dikkat çekti.  Yağcılar ayrıca, Müveddet Bako’nun tedavisi konusunda el birliğiyle destek olduğunu belirtip Kosova ve Türkiye’nin kurum ve kuruluş temsilcilerine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkürlerini ifade etti.   Birlik ve beraberliğin öneminin bir kez daha, bu acı olayda da ne kadar büyük olduğuna şahit olunduğunu söyleyen Mahir Yağcılar, mahrum Müveddet ve Müşerref Bako kardeşlere Allahtan rahmet aile üyelerine de sabırlar diledi.

Kosova Türklerini Türk dünyasına Müveddet Bako’nun tanıttığını söyleyen Ferhat Derviş,  Bako’nun her mücadele sırasında içindeki sesi dinlediğini belirtti. Müveddet Bako’nun sadece Kosova’da değil, Türk Dünyası’nın bir aydını olduğunu söyleyen Derviş, merhumenin milliyetçi yanlarını vurgulayıp Bako’yu milliyetçi söylemlerle selamladı.

Anma toplantısının devamında, Bako’nu meslekdaşları , Liriye Dişo, Şevkat Kaçanik ve Durmş Şinik gözyaşaları içerisinde anılarını paylaşıp topluma katkısı geçen önemli şahsiyetlere ölümleründen önce de daha fazla değer verilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Müveddet Bako2nun öğrencileri Nafiz Lokvica  ile Ferdi Kovaç’ da öğretmenleri ile ilgili duygusal anılarından bahsetti. Konuşmalarla Müveddet Hanım’ın mütevazılıği, çalışkanlığı, yardım severliği ve mücadeleci kişiliğinden bahsetti.

Toplantının sonunda aile fertlerinden Müveddet Bako’nun yeğeni Reşat Bako, halalarını her zaman anne gibi gördüğünü belirtirken, Müveddet halası ve öğretmeninin son nefesinde de öğretmekten vazgeçmediğini, organ bağışında bulunarak nasıl davranmamız gerektiği konusunda örnek olduğunu söyledi.

Trafik kazasında ağır yaralanan ve üç haftalık hayat mücadelesinde  yenik düşen Bako kardeşler Cumartesi günü öğlen namazına müteakip Terzi mahalle Camii’nde kılınan  cenaze namazının ardından toprağa verildi.