Logo Loading

Öğrenciler sordu, yetkililerimiz cevapladı

Öğrenciler sordu, yetkililerimiz cevapladı

27 Ocak Salı günü KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu tarafından Türkiye’ye üniversite eğitim görmek için gitmek isteyen öğrenciler arasında yapılan tercih anketlerinin sonuçları açıklı.

Açıklanan anketlerinin sonuçlarına göre tercihlerin ilk on sıralamasında eczacılık (18 öğrenci), hukuk(14), bilgisayar mühendisliği (12), eğitim fakültesi (11), diş hekimliği (9), Türk dili ve edebiyatı (9), bankacılık (9), diş protez (7), psikoloji (6), tıp fakültesi (5) yer alıyor.

Toplantının açılışını yapan KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu Enis Kervan, gençlik kolu tarafından gerçekleştirilen bu anketlerle sadece kalınmayacağını, bu yönde birçok çalışmayla birlikte Türkiye’ye üniversite eğitim görmek için gidecek öğrencilerin çeşitli konularda bilgilendirilmesine devam edileceğini vurguladı. Kervan, tercihlerin ilk on sıralamasında yer alan eğitim fakültesi ile Türk dili ve edebiyatı konusunda öğrencilere Prizren’deki eğitim fakültesi ve Priştine’deki Türk dili ve edebiyatı bölümleri seçeneğine dikkat çekti. Kervan, öğrencilerimizin okumak için çok güzel şartların da bu bölümlerde mevcut olduğunu, onların burada kaydını yaptırmakla bu bölümlerin de ayakta kalmasının ne derece önemli olduğunun altını çizdi.

KDTP Genel Başkanı Milletvekili Mahir Yağcılar ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Fikrim Damka, öğrencilere Türkiye’deki üniversite eğitimi ve sınav sistemi hakkında bilgi verdiler. Öğrenciler tarafından yapılan tercihlerin göz önünde bulundurulup yetkili makamlara bu anket sonuçların iletileceğini belirten Başkan Yağcılar, öğrencilerin sınavlarda alacakları puanın da çok önemli olduğunu vurguladı. Başkan Yağcılar Priştine’de de yapılan aynı anket sonuçlarının bu listeye ekleneceğini ifade etti.

“Sizler bizim kuşağa kıyasla çok şanlı nesillersiniz. Çünkü gitmeden önce birçok konuda aydınlatılmış ve bilgilendirilmiş olarak gidiyorsunuz” diyen Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Fikrim Damka, öğrencilerin Türkiye’ye gittikten sonra tercihlerinde dört yıllıktan iki yıllık fakültelere geçişte yaptıkları değişikler üzerinde durdu. Başkan Damka, onları uyararak, Kosova’da savaşın ardından yapılan eğitim reformlarından sonra değerini yitiren iki yıllık fakültelerin tercih edilmemesinin gerektiğini belirtti.

Türkiye’de üniversite eğitimi gören Başbakanlık Danışmanı Güner Ureya, o ortamlarda eğitim görmüş biri olarak toplantıda öğrencilere tavsiyelerde bulunup onlara değerli bilgiler verdi.

Başta öğrenciler olmak üzere, toplum ve partinin de çıkarları göz önünde bulundurularak bu yıl istenen kontenjan sayısının menun edici olacağına inıklarını belirten KDTP Prizren Şubesi Başkanı ve Prizren Belediye Başkan Vekili Ercan Şpat, bu sayının kesin olarak önümüzdeki günlerde belli olacağını dile getirdi.

Öğrencilerin şimdiden sınav hazırlıklarına başlamaları için uyarıda bulanan KDTP Yönetim Kurulu Üyesi ve Lise Öğretmeni Fevzi Karamuço, onların anlamadıkları konularda öğretmenlerinden yardım isteyebileceklerini söyledi.

Öğrencilerin ilgilendirdiği konulardaki sorularını yanıtlayan yetkililerimiz, bu yöndeki bilgileri başka kurumlardan değil asıl kaynağı olan bu kurumdan almalarını istediler.