Logo Loading

Okuma-yazmayı Öğrenenlere Tören Düzenlendi

Okuma-yazmayı Öğrenenlere Tören Düzenlendi

Kosova Türk Öğretmenler Derneği ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi ortaklaşa altıncı kez sırasıyla “Okuma Bayramını” düzenledi. Bu yıl Prizren’deki ilköğretim okullarında Türkçe birinci sınıflara devam eden öğrenciler tarafından hazırlanan programlar, veli ve yakınları tarafından büyük bir ilgi ve beğeniyle izlendi. Prizren Kültür evi seyirciye dar geldi.
Kosova Türk öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, altı yıl önce birinci sınıf öğrencilerinin okumayı öğrenmesi vesilesiyle başlatılan Okuma Bayramı faaliyetinin geleneksel olduğunu ve her geçen yıl daha büyük ilgi gördüğünü belirtti. Aşıkferki selamlama konuşmasında öğrencilere birlik-beraberlik içinde olmasını ve birbirlerini sevmeleri çağrısında bulundu. Öğrencilerden daha fazla okumaya önem vermelerini isteyen Aşıkferki okumakla haklarını ve yükümlülüklerini öğreneceklerini belirtti.

Selamlama konuşmasını yapan Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş, eğitimin önemine işaret ederken ortak hareket etmek gerektiğini vurguladı.

Okuma-yazmayı öğrenen öğrencileri ve onları öğreten öğretmenleri kutlayan Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, müfredattın değişeceğini hatırlatırken kitap sorununu halletmek için şimdiden hazırlıkların başlatılması gereğine işaret etti.

Selamlama konuşmalarından sonra 6 ilköğretim okulundan 7 birinci sınıftan toplam 102 öğrenci 2 aya yakın hazırlık yaptıkları şiir, şarkı ve danslardan oluşan programlarını sergiledi. Büyük bir coşkuyla sunulan programlar 500’e yakın seyirci tarafından sıkça alkışlarla ödüllendirildi.

Programın sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edilirken programa katılan öğrencilere meyve suyu ikram edildi.

Foto: Şeref Toçilla