Logo Loading

Orhan Lopar açık oturumda

Orhan Lopar açık oturumda

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Belediye Başkan Adayı Orhan Lopar 5 Kasım 2009 Perşembe günü Etnik Topluluklar Entegrasyon Merkezi tarafından organize edilen Prizren Belediye Başkan adaylarının katılımıyla düzenlenen açık oturuma katıldı.

Orhan Lopar oturumda yaptığı konuşmada Prizren’de 600 yıllık yaşayan toplumun adayı olduğunu ifade ederken, Prizren’in çok uluslu bir mozaiği yansıttığını Türk Toplumunun da bu yapının vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi.

Prizren Logosunun azınlıkları temsil etmediğine dikkat çeken Lopar, “Belediye Meclisi bütün uyarılara rağmen azınlıklar aleyhine bir karar almıştır. Bu kararı Türk ve Boşnak temsilciler oylamamasına rağmen kabul edilerek, yasalar hiçe sayılmıştır. Ama bizler bu konunun takipçisiyiz. İktidara geldiğimiz durumda atılacak ilk adımlardan biri belediye logosunun toplulukları temsil etmesi olacaktır” diye konuştu.

Topluluk bireylerinin en önemli sorunlarının başında istihdam olduğuna işaret eden Başkan adayı Lopar, “Ekonomik parametreler de dikkate alındığı zaman Kosova’nın en büyük sorunlarının başında bulunmaktadır. Bu olumsuzluk da istihdama negatif anlamda yansımaktadır. Var olan kamu kurum ve kuruluşlarında yasa gereği toplulukların da temsil edilmesi gerekirken bu yerlere topluluk dillerini konuşabilen çoğunluk toplumu bireyleri bu iş yerlerine girmektedir. Bu da önüne geçilmesi ve yasalara saygı gösterilmesi gerekmektedir. İstihdamın artırılması için parti olarak özellikle Türk sermayesinin Kosova’da yatırım yapması için çeşitli girişimler içinde bulunduk. İktidara gelmemiz durumunda Prizren Belediye sınırları içinde birkaç fabrika açılmasının öncülüğünü yapacağız” şeklinde konuştu.