Logo Loading

Ortak Projelerle Birlikte Hareket Etmek Önemli

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi, sivil toplum kuruluş temsilcileriyle kahvaltıda derneklerin çalışmalarını ve karşılaştıkları sorunları görüştü.

KDTP Prizren Şubesi girişimiyle bugün siyasi temsilcilerimiz sivil toplum kuruluş temsilcilerimiz ile bir araya geldi. KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş, derneklerde yapılan ayrı ayrı görüşmelerden sonra kahvaltıda bir araya gelip sorunlar ve projelerin değerlendirilmesini uygun gördüklerini belirtti. Şubede kurulan bir komisyonun çalışma takvimini hazırlamak üzerinde durduğunu belirten Buş, bu çerçevede derneklerimizle görüşmelerin devam edeceğini de bildirdi.

Bu tür buluşmaların öneminden hareket ederek geleneksel düzenlenmesi gereğine işaret eden KDTP Genel Başkan Mahir Yağcılar, derneklerin sorunları ve projelerini dinlemek, ortak faaliyetlerin koordineli gerçekleştirilmesi üzerinde durmak istediklerini vurguladı. Bu yıl, Kosova Cumhuriyeti’nin 5. yıldönümü, seçim reformlar ve AB entegrasyonu çerçevesinde yeni yasaların hazırlanacağını hatırlatan Yağcılar, toplum olarak beraber hareket etmenin önemine işaret etti. İmkanların az olmadığını fakat koordineli çalışmakla daha verimli değerlendirilmesi gereğini vurgulayan Mahir Yağcılar, birlikten güç doğar atasözünden hareket ederek ortak projelerin yapılmasını istedi.

Sadece seçim dönemlerinde değil her zaman birlik-beraberlik içerisinde çalışmaların sürdürülmesinin önemine dikkati çeken KDTP Milletvekili Müferra Şinik, 2012 yılında çalışmaları genel olarak pozitif olarak değerlendirirken 2013 yılında derneklerle işbirliği yaparak daha örgütlü çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Milletvekili Enis Kervan ise Türk siyasilerinin toplumla en fazla iç içe olduğunu belirtirken Fikrim Damka dernekler ile uzun vadeli planlama ile ortak projelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Buluşmanın devamında dernekler temsilcileri, derneklerinin faaliyetlerinden bilgi verirken karşılaştıkları sorunları ve bu yıl için planladıklarını aktardılar. Genelde maddi sıkıntılarla karşılaşıldığını ve çoğu derneğin kira, elektrik faturalarını karşılamakta bile güçlüklerle karşılaştığı belirtilirken Parti ve dernekler olduğu gibi dernekler arasında da işbirliğin pekiştirilmesi gereğine işaret edildi. Kosova Türk derneklerinin bir çatı altında toplanması ve Türk Kültür Merkezi’nin kurulmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen toplantıda, bir araya gelerek Kosova Türk Kültürü tanıtımın yapılması gereğine de işaret edildi.