Logo Loading

Priştine ‘de Türk Dili’nin Resmiyeti Konuşuldu

Priştine ‘de Türk Dili’nin Resmiyeti Konuşuldu

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Priştine Belediye Başkanı Ismet Beqiri ile KDTP Pristine Şubesi Başkanı Nevzat Hüdaverdi, Priştine Belediye Meclis üyesi Dr. İdriz Mumcu bugün görüşmede bulundular.

Toplantıda, Kosova Meclisi’nde kabul edilen dil yasasına göre, Priştine Belediyesi’nde Türk dilinin Resmi kullanımdaki dil olarak kabul edilmesi konusu ele alındı.

Topluluklar Komitesine ve belediye başkanına yazılı istemden sonra, görüşmede Türk dilinin eski uygulamalar ve yasalara dayanarak, Priştine halkı arasında geleneksel kullanılan bir dil olarak, yasaya göre böyle bir imkanın var olduğu bildirilerek, bu konuda Priştine Belediyesi’nde uygulamada yer alması ve böyle bir düzenlemenin Priştine Belediyesi Meclis kararıyla yapılmasına olanak yaratılması istenildi.

Priştine Belediye Başkanı İsmet Beqiri, şu anda bile Türk dilinin Priştine Belediyesi’nde, örneğin evrakların verilmesinde, uygulamada bir nevi resmi kullanımda olduğunu bildirerek bu düzenlemeyi yasaya göre Priştine Belediyesi çerçevesinde Meclis kararıyla en kısa süre içerisinde de yapacaklarını da bildirdi.