Logo Loading

Priştine’de 23 Nisan Resepsiyonu

Priştine’de 23 Nisan Resepsiyonu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği rezidansında bugün bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda Türkiye Büyük Millet Meclisi CHP milletvekili Melda Onur ve AKP milletvekili Gülay Dalyan, Kosova Kamu Yönetim Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Müfera Şinik, Enis Kervan ve Fikrim Damka, Kosova’da görevde bulunan Türk KFOR’u  ile EULEX Türk polisi temsilcileri, Kosova ile Türkiye iş adamları, dernek başkanları ve diğer kurum ile kuruluş temsilcileri hazır bulundu.
Konukları selamlayan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, katılımcılara resepsiyona teşriflerinden dolayı teşekkür ederek, “Kosova ile Türkiye’nin kaderimiz, sevincimiz, üzüntümüz her şeyimiz ortak, bayramımız da ortak tabi ki. 23 Nisan Türkiye ‘de Meclisin 93. yıldönümü aynı zamanda Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir barış sevgi bayramı olarak kutlanıyor. Ne mutlu ki soydaşlarımızla burada 23 Nisanı beş yıldan beri Türk topluluğunun bayramı olarak Kosova genelinde kutluyoruz” şeklinde konuştu.
Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar da beş senedir çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiğini ve bu etkinlikler çerçevesinde gelecek nesillere aktarılabilecek bir eser yaratılmasında çaba sarf edildiğini, bu kapsamda bu yıl  Prizren Türkülerinden oluşan iki CD çıkarıldığını ve Balkanlarda Türk şairleri üzerinde hazırlanan bir kitabın yayınlandığını, konserler, siyasi buluşmalar olacağını belirtti.
Bakan Yağcılar, amacın birlik ve beraberlik içinde 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının kutlanması olduğunu vurguladı.
Türkiye CHP milletvekili Melda Onur da söz alırken, yaklaşık 11 yıl önce sivil toplum kuruluşu üyesi olarak Kosova’ya ilk kez geldiğini ve TIR’la Türkçe kitap getirdiklerini belirtirken, 10 yıl sonra çifte bayramın kutlandığı bugünlerde tekrar Kosova’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
AKP milletvekili Gülay Dalyan da Meclisin kuruluşunun 93 yılı kutlanırken, TBMM vekili olarak Ata toprağında, babasının topraklarında bulunmanın hüznü, keyfi ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Dalyan, “Her bayramın gençliğe çocuklara hediye edilmiş olması benim için bir mutluluk, fakat bu bayramı bir Rumeli kızı olarak burada bulunup kutlamanın ayrı bir duygu olduğunu söylemek istiyorum” dedi.
Milletvekilleri Müfera Şinik ve Enis Kervan da beşinci yıl Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını, Türkiye yanı sıra burada da 23 Nisanın kutlanmasının ayrı bir duyguyu teşkil ettiğini  vurguladılar.
Konuşmalar ardından Müzik öğretmeni Latife Morina yönetiminde Priştine’nin “Elena Gjika” ilkokulu öğrencileri günün anlamına ilişkin bir şarkı söylediler.
23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle düzenlenen resepsiyona katılanlar birbiriyle sohbet etme fırsatı buldu.