Logo Loading

Prizren Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş

Prizren Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş

Prizren Belediye Meclisi bugünkü oturumunda 23 kabul 5 ret oy ile Meclis Başkanı görevine Kosova Demokratik Partisi PDK üyesi Kujtim Gashi’yi  seçti. Son yerel seçimlerde topluluk partilerinden en fazla oy alan Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP liste taşıyıcısı Levent Buş ise Prizren Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı görevini üstlendi.

Prizren Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumu gergin başladı. Kosova Demokratik Birliği-LDK grup başkanı Haziz Hodaj, LDK’dan 2 meclis üyesinin eksikliğine işaret ederken seçilen üyelerin meclis üyeliğinden vazgeçmeleri için baskı yapıldığı iddiasında bulundu. Farklı görevlerde bulundukları için Prizren Belediye Meclis üyeliğinden vazgeçen bu üyelerin yerine seçimlerde LDK listesinden en fazla oy kazanan iki kişinin ilk önce yemin etmesi gereğine işaret eden Hodaj, aynı durumda olan PDK meclis üyelerine toplantıya katılma imkanı yaratıldığı gerekçesiyle toplantıyı terk edeceklerini bildirdi.

LDK meclis üyeleri yanı sıra Vetvendosje Hareketi 3 meclis üyesi de toplantıyı terk etti. VV’den Artan Gashi, bu yeni oluşumun bundan önceki oluşumdan hiçbir farkı olmadığını vurguladı.

Prizren Belediye Başkan görevine önerilen adayın sözde değişiklik yapılması intibasını yaratmak gayesiyle yapıldığını söyleyen Gashi, oylamaya katılmayacaklarını ve toplantıyı terk edeceklerini bildirdi.

LDK ve VV meclis üyelerinin toplantıyı terk etmesine rağmen PDK tarafından tek aday olarak önerilen Kujtim Gashi, toplantıya katılan 25 meclis üyesinden 23’nün güvenini gizli oylamada alarak Prizren Belediye Meclis Başkanı görevine seçildi.

Teşekkür konuşmasında Kujtim Gashi, “Bana önümüzdeki 4 yıl içerisinde meclisi yönetmek için gösterdiğiniz güven için ilk önce teşekkür etmek isterim” dedi.

Prizren Belediye Meclisi’nde tüm siyasi parti meclis üyelerine ortak yaklaşacağını belirten Kujtim Gashi, bundan önceki meclis başkanını başarılı çalışmaları nedeniyle kutlarken tecrübelerinden faydalanacağını da vurguladı.

En yaşlı meclis üyesi cemil Luma’dan meclis başkanı görevini devralan Kujtim Gashi, yerel seçimlerde topluluklar partilerinden en fazla oy alan KDTP liste taşıyıcısı Levent Buş’u meclis başkanı yardımcısı olarak ilan etti.

Toplantıdan sonra Kosovahaber’e yaptığı açıklamada Prizren Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş şöyle dedi:
“Meclis Başkanımızın da ifade ettiği gibi sadece partilerimizin değil Prizren Halkının faydasına olacak ortaklaşa çalışmalar gerçekleştireceğimize inanıyorum. Yargı konusunda dolaysız etkisi olan bir görev olduğu için bizim için çok önemli bir konum sayılır. Dileğimiz, verilen yetkilerin kullanılmasına ihtiyaç duyulmasın doğrultusundadır.”

Prizren Belediye Meclisi bugünkü oturumunda başkan ve yardımcısını seçtikten sonra yeni oluşumuyla çalışmalarına başlamak için zemin yarattı. Önümüzdeki toplantıda Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja’nın atayacağı müdürleri onaylaması ve komisyonların seçilmesi bekleniyor.

Kaynak: kosovahaber.net