Logo Loading

Prizren Şube Meclis Toplantısı

Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şube Meclisi 22 Aralık 2008 tarihinde “Kimlik Belgeleri ile ilgili gelişmeler” konulu gündemle Orhan Lopar Başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Milletvekilleri Müfera Şinik ile Enis Kervan süreç hakkında bilgi verdiler. Vekiller, Anayasanın kimlik belgelerinin resmi dillerde verilmesini garanti altına alındığını ve anayasanın bu maddesi gereği Prizren ve Mamuşa’da kimlik belgelerinin Türkçe verilmesi gerektiğini ifade ettiler. Ama bu yasanın bugüne kadar uygulanmadığına dikkat çeken yetkililer, kimlik belgelerinin Türkçe olmamasının temel nedenin yasanın gerektirdiği gibi Türkçenin de içinde yer aldığı kimlik belgeleri ile formların basılmamasını gerekçe olarak gösterdiler. Yetkililer bu konuda yapmış oldukları girişimlerde kendilerine Türkçenin de içinde yer alması gereken yeni formların basılmasıyla ilgili bütçenin yetersiz olduğu cevaplarını aldıklarını belirttiler.

Tartışmalar sonucunda sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı öncülüğünde milletvekillerinin de içinde yer alacağı bir heyetin, sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunulması konusunda fikir birliğine varıldı. Sorunun bu görüşmeler neticesinde çözülmemesi durumunda, Prizren Şube Meclisi olarak yeni arayışlara başvurulması konusunda mutabakata varıldı.